Čo sa stane, keď vykročíme zlou nohou

Ak ráno vykročíme zlou nohou, skutočne to zničí celý deň. Keď si myslíme, že deň bude ťažký a stresujúci, znižuje to naše kognitívne schopnost a potom naozaj všetko nestojí za nič. Lepšie je začať deň s optimizmom, píše taliansky denník Corriere della Sera.

01.09.2018 19:05
nohy, chodidlá, chôdza naboso Foto:
Keď ráno vykročíme zlou nohou, už v tej chvíli rozhodujeme o tom, aký bude nadchádzajúci deň
debata
Keď si sťažujeme na to, že sme vstali z postele zlou nohou a necítime sa vo svojej koži už od ôsmej ráno, máme dôvody k obavám, aký bude celý deň. Ranná nepríjemnosť je akýmsi proroctvom, ktoré sa napĺňa: myslíe si, že deň nebude stáť za nič, a tak sa aj stane, pretože mozog v dôsledku toho skutočne zle funguje. A v nasledujúcich hodinách je pre nás všetko zložitejšie.

K tomuto záveru dospeli vedci z Pensylvánskej štátne univerzity, ktorí vo svojej štúdii sledovali 240 dobrovoľníkov. Tí dva týždne odpovedali na otázky, ktoré dostávali pomocou smartfónu. Jedna otázka prichádzala ráno a sledované osoby mali odpovedať, či si myslia, že nadchádzajúci deň bude ťažký a stresujúci. Neskôr dostali ďalšie otázky týkajúce sa skutočnej úrovne stresu v nasledujúcich hodinách. Okrem toho boli päťkrát denne testovaní, ako funguje ich pracovná pamäť, teda taká, ktorá nám umožňuje využívať užitočné informácie pre úlohy, ktoré postupne plníme.

„Používanie smartfónu nám umožnilo vyhodnocovať to, čo sa deje, s oveľa väčšou presnosťou a v reálnom živote, nie v laboratórnych podmienkach,“ uvádza Martin Sliwinski z Pensylvánskej štátnej univerzity. Výsledky ukazujú, že v prípade, že vstaneme a myslíme si, že pred sebou máme ťažký deň, pracovná pamäť sa v nasledujúcich hodinách zhoršuje a podlamuje kognitívne schopnosti.

„Keď ráno vykročíme zlou nohou, už v tej chvíli rozhodujeme o tom, aký bude nadchádzajúci deň: ak si myslíme, že bude ťažký, cítime sa horšie napriek tomu, že sa nič stresujúce nedeje,“ konštatuje Sliwinski.

„Človek myslí a predvída to, čo sa stane, aby sa pripravil na každú možnosť. Táto schopnosť sa však môže obrátiť proti nám, keď zaujímame negatívny postoj. Ovplyvňuje to pracovnú pamäť, ktorá je kľúčová pre dobrý výkon. Keď napríklad pracovná pamäť kolíše, môžeme mať väčšie problémy so sústredením a ľahšie sa mýlime. To môže mať vážne následky. Pomyslime si, čo sa môže stať so starším človekom, ktorý už tak má znížené kognitívne funkcie. V takom prípade môže vykročenie do dňa zlou nohou viesť k tomu, že si zabudne vziať liek alebo že je nepozorný pri šoférovaní a spôsobí dopravnú nehodu,“ uvádza Sliwinski.

Ak sme si vedomí toho, že obavy z ťažkého dňa môžu skutočne ovplyvniť to, čo budeme robiť, má to aj svoju užitočnú stránku. Keď si to uvedomujeme, môže nám to pomôcť zablokovať negatívne myšlienky: po prebudení, keď vykročíme zlou nohou, môže byť napríklad užitočné niekoľko minút robiť uvoľňovacie cviky.

debata chyba
Viac na túto tému: #smartfón #štúdia #vedci #stres #testy #stresujúci deň