Španielske mesto Narón chce hromadne zhodiť 100 000 kíl

02.10.2018 10:16
obezita, nadváha, fitlopta, stravovanie, tuční...
Mesto, ktoré má 40 000 obyvateľov ležá na pobreží Atlantiku má podľa Pineira 9 000 ľudí s nadváhou a 3 000 ľudí trpiacich obezitou. Autor:

V meste Narón sa tisíce ľudí pustili do športu a zo svojho jedálnička vyradili údeniny a vyprážané kalamáre. Ich mesto sa totiž zaviazalo, že do dvoch rokov zhodí celkom 100 000 kilogramov.

„V 21. storočí ľudia zabúdajú, že sú stavaní tak, aby chodili,“ povedal agentúre AFP lekár Carlos Pineiro. Patrí k hlavným iniciátorom programu verejného zdravotníctva, ktorý tento rok v januári začal v tomto malom galícijskom meste na severozápade Španielska.

Lekár sa o to intenzívnejšie pustil do prevencie kardiovaskulárnych chorôb, pretože sám takmer zomrel na infarkt. Doktor často vymení biely plášť za športový odev. Ľudia ho vídajú v lesoparku, kde vedie skupinu ľudí, s ktorými sa vydáva na prechádzku.

„V Španielsku, kde sa hovorí, že sa z prasaťa zje všetko od papule až po chvost, prvé, čo som zo svojho jedálnička vyradil, boli údeniny, vnútornosti a bravčová hruď,“ uvádza s poľutovaním Conrad Vilela Villamar, ktorý patrí k tým, ktorí sa vydávajú pravidelne na vychádzky.

Mesto, ktoré má 40 000 obyvateľov ležá na pobreží Atlantiku má podľa Pineira 9 000 ľudí s nadváhou a 3 000 ľudí trpiacich obezitou. Galícia je preslávená svojou gastronómiou, často ako stvorenou pre veľkých jedákov. Je tam aj najviac osôb s nadváhou, uvádza sa v štúdii Španielskej kardiologickej spoločnosti. „Daždivá klíma spôsobuje, že ľudia zostávajú viac doma a denne zjedia značné množstvo kalórií,“ hovorí doktor Pineiro.

K projektu sa pripojilo viac ako 4 000 obyvateľov mesta, teda asi desatina z celkového počtu. Aby starostka Marian Ferreirová ukázala, ako je tento záväzok jednomyseľný, zvážila sa spolu so svojimi podriadenými na obrovskej váhe.

Záväzok schudnúť, v ktorom sa spája diéta na mieru a telesná aktivita prispôsobená veku a zdatnosti občanov, si získal tým viac sympatie, že sa už nikto necíti byť na svojej váhe sám. „Chodím s kamarátkami, z ktorých jedna má viac ako 80 rokov. V marci som vážila 82 kíl, dnes mám 70!“ chváli sa Maria Teresa Rodriguezová. Denne hodinu a pol chodí alebo cvičí a v piatok si ide zatancovať, pretože ju vraj už nebolia nohy.

V meste ponúka 18 reštaurácií ľahké jedlá, založené na atlantickej, nie stredomorskej strave, zahŕňajúce predovšetkým plody oceánu. „Soľ som nahradil riasami, varím ryby a maslo som vystriedal olivovým olejom,“ hovorí majiteľ reštaurácie z El Refugio Diego Platas. Pripravuje práve miestnu lacnú rybu stavridy.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nedávno Európanov varovala, že predlžovanie života sa môže zvrátiť späť vplyvom nadváhy rastúceho počtu obyvateľov. V Španielsku médiá venovali veľa reportáží jednému chorému, ktorý vážil 385 kilogramov.

„Nie je vôbec ľahké presvedčiť dospelých, aby zmenili životný štýl,“ hovorí doktor Pineiro. Nádej vkladá do detí, pre ktoré bol pripravený program v školskom centre Jorge Juan. Žiaci môžu venovať denne hodinu telesnej aktivite a tí lenivejší môžu šliapať na rotopede. Tí, ktorí nemajú bydlisko ďaleko, dochádzajú do školy pešo alebo na bicykli.

Okrem toho, že Narón zhodí celkovo 100 000 kilogramov, doktor Pineiro dúfa, že si obyvatelia zvyknú na zdravší životný štýl, zníži sa počet ochorení chronickými chorobami a tiež že sa znížia náklady na zdravotníctvo.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#chudnutie #zdravá strava #prechádzka #šport #jedálniček #kilogramy #údeniny
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku