Deti v USA používajú príliš veľa zubnej pasty

Americké deti používajú pri čistení zubov príliš veľa pasty a vystavujú sa nebezpečenstvu, že budú mať v neskoršom veku škvrnité zuby.

07.02.2019 12:00
dieťa, zuby, umývanie zubov, zubná kefka,... Foto:
Ilustračné foto.
debata
Varovanie obsahuje správa vládneho Centra pre kontrolu chorôb a prevenciu (CDCP). Odhadom 40 percent detí vo veku od troch do šiestich rokov používa nadmerné množstvo zubnej pasty.

Americkí experti podľa CDCP odporúčajú, aby deti na kefku z tuby vytlačili objem pasty zhruba o veľkosti hrášku. Namiesto toho podľa prieskumu pokrývajú plochu kefky z polovice alebo aj celú. Dôvodom môže byť fakt, že detská zubná pasta je sladká.

Každý človek starší ako dvah roky by si mal čistiť zuby dvakrát denne. Deti do troch rokov by mali použiť množstvo pasty v objeme ryžového zrna, do šiestich rokov o veľkosti hrášku. „Nemali by ju prehĺtať ako maškrtu, rodičia by o množstve pasty mali mať prehľad,“ uviedla v správe CDCP detská zubárka Mary Hayesová.

Zubné pasty väčšinou obsahujú fluorid, ktorého nadmerné používanie v detskom veku môže vyvolať takzvanú zubnú fluorózu, nežiaduce zafarbenie zubov, upozorňujú americkí vedci. Podľa skorších štúdií postihuje až dve pätiny amerických detí.

Podľa výskumu CDCP si v USA dvakrát denne čistí zuby 60 percent detí. Pätina detí z belošských a afroamerických rodín a tretina detí z rodín hispánskych si v ranej mladosti nečistia zuby vôbec.

debata chyba
Viac na túto tému: #deti #zuby #zubná kefka #zubná pasta #pasta #detské zuby #škvrnité zuby