Vedkyňa zohnala peniaze na výskum v zábavnom programe

15.05.2019 06:00
ARGENTINA-SCIENCE/FUNDING
Vedkyňa Marina Simianová so svojim tímom. Autor: ,

Argentínska vedkyňa sa rozhodla vyskúšať nevšedný spôsob, ako získať peniaze na svoj výskum. Vyhrala vedomostnú súťaž.

Prihlásila sa do argentínskej obdoby televíznej súťaže Chcete byť milionárom, napísala agentúra Reuters.

Marina Simianová, biologička v argentínskej Národnej výskumnej rade pre vedu a techniku, využila svoj intelekt a v súťaži vyhrala 500 000 argen­tínskych pesos. Za výhru plánuje nakúpiť vybavenie pre svoje nanobiologické laboratórium, ktoré skúma onkologickú liečbu rakoviny prsníka a ďalšie formy rakoviny.

„Nie som hrdina. Použila som stratégiu, ktorá bola trochu kreatívna a iná, aby som zohnala peniaze na fungovanie svojho tímu,“ povedala Simianová v rozhovore na univerzite v Buenos Aires.

Vládne financovanie vedeckého výskumu sa stalo nespoľahlivým v čase hospodárskej recesie, rastúcej inflácie a prepadajúcej sa hodnoty pesos. Slabý kurz meny podryli tiež argentínsku kúpnu silu, čo sa v jej prípade prejavilo najmä pri objednávaní vybavenia v dolároch.

Popredný vládny činiteľ zodpovedný za vedu a technológie povedal agentúre Reuters, že rozpočet pre výskum sa zvýšil od doby, keď sa úradu v roku 2015 ujal prezident Mauricio Macri. Uznal však, že ekonomické výkyvy spôsobili oneskorenie v čerpaní fondov. Dodal, že sa do krajiny vracia menej argentínskych vedcov potom, čo absolvujú výskum v zahraničí. Vlani sa ich vrátilo iba 41, kým v roku 2013 to bolo ešte 90. Hrozí tak nebezpečenstvo úniku mozgov.

Argentína má troch nositeľov Nobelovej ceny za vedu. Vedci si však dlhodobo sťažujú na to, že im v obore chýbajú prostriedky. Časté oneskorenia vo financovaní sú tiež dôvodom, prečo sa Simianová vrhla do ringu zábavného priemyslu. Financovanie jej vedeckého projektu, ktorý skúma rezistenciu rakoviny na liečivá, bolo schválené v roku 2017. Peniaze ale pritekajú len po troškách, vlani dostala len polovicu sľúbenej sumy.

Vedkyňa, ktorá o svojich problémoch prehovorila počas účinkovania v programe, uviedla, že dúfa, že jej televízny debut pritiahne pozornosť verejnosti k vedeckej práci.

„Nemôžem veriť tomu, aký dopad to malo. Dúfam, že nám to pomôže hovoriť o tom, čo sa deje vo vede a technológiách. Koniec koncov, práve o to nám vedcom ide,“ povedala agentúre Reuters. „Milujeme to, čo robíme. Robíme to s veľkým nasadením, ale musíme mať minimálne podmienky na prácu,“ uviedla s tým, že zmeny v ekonomickom smere sú pre vedu veľmi naliehavé.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#veda #Argentína #výskum #vedomostná súťaž
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku