Vysoký krvný tlak v strednom veku je rizikom pre zdravie mozgu

27.08.2019 09:23
lekár, prevencia, tlak krvi
Ilustračné foto. Autor:

Ľudia okolo 35. roku života by si mali sledovať krvný tlak, aby si udržali zdravý mozog v neskoršom veku. Uvádza sa to v štúdii publikovanej v magazíne Lancet Neurology.

Šancu uchovať si zdravý mozog majú ľudia podľa vedcov totiž práve od tohto veku do päťdesiatky.

V rámci štúdie sledovali 500 ľudí narodených v roku 1946, u ktorých dali do súvislosti vyšší krvný tlak v strednom veku s neskorším poškodením ciev a zmenšovaním mozgu. Vysoký krvný tlak v „kritickom období“ tridsiatky a štyridsiatky môže podľa expertov „urýchliť poškodzovanie“ moz­gu.

Vedci už pritom zvýšený krvný tlak v strednom veku dali do súvislosti s vyšším rizikom demencie aj v minulosti. Tentoraz však chceli viac porozumieť tomu, kedy a ako sa to deje. Počas štúdie účastníkom merali tlak a podrobili ich skenovaniu mozgu. Zvýšený krvný tlak medzi 36. a 43. rokom života pritom podľa ich zistení súvisí so zmenšovaním mozgu. Mozog každého človeka sa vekom mierne zmenšuje, avšak tento postup je výraznejší u pacientov s neurodegene­ratívnymi ochoreniami, ako je napríklad vaskulárna demencia. Zvýšený krvný tlak medzi 43. a 53. rokom zase dali do súvislosti s rozsiahlejším poškodzovaním ciev alebo „malými mŕtvicami“, keď ľudia dosiahli sedemdesiatku.

„Krvný tlak, aj počas tridsiatky, môže mať vplyv na zdravie mozgu o štyri desaťročia neskôr. Monitorovanie a intervencie s cieľom maximalizovať zdravie mozgu v neskoršom veku je potrebné zamerať prinajmenšom na skorý stredný vek,“ skonštatoval vedúci výskumu, klinický neurológ na londýnskom UCL Queen Square Institute of Neurology Jonathan Schott.

#výskum #vek #štúdia #mozog #krvný tlak
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku