Zachovalá lebka pomohla vedcom lepšie určiť ostatné nájdené fosílie a vďaka tomu ukázať, že evolučná cesta človeka bola podstatne zložitejšia, ako sme si pôvodne mysleli, píše odborný časopis Nature.
Lebku patriacu druhu vyhynutých ľudoopov známych ako Australopithecus anamensis alebo australopiték turkanský žijúci pred 4,2 miliónmi rokov, našiel vedecký tím na severovýchode Etiópie. Vedci sa pôvodne domnievali, že tento druh bol predchodcom druhu známejšieho australopitéka afarského, ktorých preslávil nález pozostatkov samice pomenovanej Lucy v roku 1974. Druh, ku ktorému Lucy patrila, bol dlhé roky mnohými vedcami považovaný za ten, z ktorého sa pred 2,8 miliónmi rokov prvý raz vyvinul rod Homo – ku ktorému patrí aj človek.
Nová fosília ale zdanlivo jednoduchú vývojovú líniu, podľa ktorej sa z australopitéka turkanského vyvinul australopiték afarský a z neho potom prvý zástupca človeka, rozporuje. Pomocou novo nájdenej fosílie sa totiž preukázalom že iný, skôr nájdený úlomok lebky v skutočnosti patril druhu Lucy, a zástupcovia oboch druhov museli preto na území dnešnej Etiópie žiť bok po boku najmenej sto tisíc rokov.
Nájdená lebka podľa všetkého patrila samcovi, ktorého pozostatky po smrti odniesla rieka a pochovala ju pod nánosom sedimentov, uviedol server CNN s odkazom na jednu z vedkýň, ktorá sa na náleze spolupodieľala. Australopiték žil v blízkosti veľkého jazera v inak suchej oblasti. Mal výrazné lícne kosti a veľkú vystupujúcu tvár, ako väčšina zástupcov tohto rodu. Mozgovňa bola dlhá a úzka.