To, či do desiatich rokov zomrieme, určí test krvi

01.09.2019 18:47
krv, skúmavka, rakovina
Ilustračné foto. Autor:

Či do desiatich rokov zomrieme, určí nová krvná skúška.

Test vyvinuli vedci z nemeckého Inštitútu biológie a starnutia Maxa Plancka v Kolíne nad Rýnom. Vyplýva to z ich najnovšej štúdie zverejnenej v odbornom časopise Nature.

Skúška je založená na 14 biomarkeroch, respektíve špecifických molekulách na povrchu či vo vnútri buniek, spojených s rôznymi faktormi vrátane imunity, tuku v obehovom systéme, kontroly cukru či zápalov.

Vedci k tomu dospeli analýzou viac ako 44 tisíc ľudí vo veku od 18 do 109 rokov, z ktorých 5 512 počas výskumu zomrelo.

Podľa Joris Deelenovej je predpoveď úmrtia s použitím biomarkerov a pohlavia človeka oveľa presnejšie ako s pomocou doterajších hľadísk, napísal britský denník Daily Mirror.

„Potrebujeme ale ďalšie testy, kým sa objav dostane do klinickej praxe. Je to dobrý krok, ale hotoví ešte nie sme,“ povedala Amanda Heslegraveová z Inštitútu pre výskum demencie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výskum #vedci #test #smrť #krv
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku