Vedci vďaka experimentu s králikmi osvetlili pôvod ženského orgazmu

07.10.2019 19:07
sex, vzťah, intimity, orgazmus
Ilustračné foto. Autor:

Ženský orgazmus je zrejme pozostatkom evolučne prekonaného mechanizmu, ktorý u cicavcov pri sexuálnom vyvrcholení spúšťal ovuláciu, a tým pádom aj zvyšoval pravdepodobnosť počatia.

K tomuto záveru dospeli americkí vedci, ktorí pomocou experimentu s podávaním antidepresív králikom dospeli k záveru, že práve orgazmus mohol pomáhať pri uvoľňovaní vajíčok z vaječníkov počas pohlavného styku.

Ženský orgazmus je dodnes pre odborníkov záhadou, pretože nemá pri rozmnožovaní žiadnu biologickú funkciu. Niektorí vedci sa však prikláňajú k hypotéze, že vyvrcholenie kedysi takú funkciu mať mohlo, tá sa ale u ľudí počas evolúcie postupne vytratila.

Genetici a lekári z univerzity v americkom Cincinatti sa túto teóriu pokúsili podporiť pri pokusoch s králikmi, ktoré v najnovšom vydaní odborného magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Králiky si ako pokusné zvieratá vybrali preto, že práve u nich ako u jedného z mála druhov cicavcov je orgazmus spojený s reflexom, ktorý pomáha spustiť ovuláciu počas kopulácie.

„Vieme, že u králikov tento reflex existuje, ale otázkou je, či to môže byť ten istý, ktorý už u ľudí stratil svoju funkciu,“ uviedla vedúca výskumného tímu Mihaela Pavličevová.

Vedci sa do veci pokúsili vniesť jasno tým, že dvanástich králikom podávali dva týždne látku fluoxetín, ktorú obsahuje napríklad známe antidepresívum Prozac a ktorá u žien znižuje pravdepodobnosť sexuálneho vyvrcholenia a sledovali, aký to bude mať vplyv na počet dozrievajúcich vajíčok u králikov. Experiment ukázal, že samice, ktoré dostávali antidepresíva, boli pri kopulácii schopné uvoľniť o tretinu menej vajíčok než ich súputníčky, ktoré lieky v tele nemali.

Podľa nich z toho možno vyvodiť, že ženský orgazmus a orgazmus cicavcov, ktorí ho používajú ako spúšťač ovulácie, má rovnaké evolučné korene.

Mnohí odborníci argumentujú, že ženský orgazmus aj bez priamej súvislosti s ovuláciou svoju funkciu plní. Sexuálna rozkoš totiž znamená, že ženy sú ochotné mať viac sexuálnych stykov, čo zvyšuje pravdepodobnosť narodenia potomstva, a že sú ochotné kvôli uspokojivému sexu vytvárať trvalé vzťahy, ktoré im pomáhajú pri výchove detí.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#žena #sexualita #počatie #ovulácia #cicavec
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku