V Lodži sa narodili 'divné' dvojčatá: jedno biele, druhé čierne

Pozornosť poľských médií upútal neobvyklý úkaz z pôrodnice v Lodži, kde prišli na svet dvojčatá rozdielnej farby kože.

07.11.2019 08:46
bábo, bábätko, novorodenec, dieťa, pôrodnica Foto:
Ilustračné foto.
17

„Malá Joanna má bielu pleť, jej brat Jason je černoch,“ napísal spravodajský server Onet. Čosi také podľa expertov vraj môže udiviť len ​​neznalých laikov, z hľadiska genetiky „je to jednoducho možné“.

Za netypickým párom z Lodže sa totiž skrýva genetický úkaz, zvaný albinizmus. Obaja rodičia, Diana a Franck, sú ako rodáci z Kamerunu černosi. Ale narodenie bielej dcérky pre nich nebolo prekvapením, pretože v matkinej rodine sa albíni vyskytujú celkom často, svetlú farbu kože má aj jej strýko a dvaja bratia.

Onet pripomenul, že albinizmus sa môže u dieťaťa prejaviť, ak sa jeho gén vyskytuje u oboch rodičov, u ktorých sa ale nemusí prejaviť.

Joanna a Jason sú dvojvaječné dvojčatá. Rozdielna farba pleti sa u takých súrodencov vyskytuje veľmi zriedkavo, ale nie je vede neznáma. Z hľadiska genetiky je to jednoducho možné, tvrdí doktor Janusz Lasota, konzultant lodžskej pôrodnice.

Vo svete pripadá na 17 000 osôb jeden albín, ale na čiernom kontinente, kde ich percento stále vzrastá, jeden albín pripadá na 5 000 Afričanov. Kvôli farbe pleti ale často čelia diskriminácii a prenasledovaniu. Podľa správy OSN zomiera v Afrike 98 percent albínov pred štyridsiatkou, z toho 80 percent na rakovinu kože. V niektorých oblastiach subsaharskej Afriky sú dokonca považovaní za nositeľov nešťastia, inde sa verí poverám, že sú vybavení kúzelnou mocou a že niektoré časti ich tela môžu zabezpečiť šťastie a úspech. To už viedlo k prípadom mrzačenia aj vrážd.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
17 debata chyba
Viac na túto tému: #pôrodnica #nemocnica #farba pleti #dvojčatá