Experti odhalili, prečo stres zapríčiňuje šedivosť vlasov

Ďalší výskum môže priniesť liek, ktorý zastaví stratu farby vlasov.

24.01.2020 08:42
šediny, šedivé vlasy, starnutie, stres, muž,... Foto:
Ilustračné foto.
1

Americkí a brazílski vedci zrejme odhalili, prečo stres zapríčiňuje šedivosť vlasov. Počas testov na myšiach zistili, že kmeňové bunky, ktoré kontrolujú sfarbenie kože a vlasov, zničil stres z intenzívnej bolesti a počas niekoľkých týždňov ich tmavá srsť ošedivela. Ďalšie skúmanie podľa nich môže priniesť liek, ktorý zastaví stratu farby vlasov.

Experti publikovali svoju štúdiu v časopise Nature. Tvrdia, že celý proces súvisí s kmeňovými bunkami melanocytov, ktoré produkujú melanín a sú zodpovedné za farbu vlasov a kože. Počas testov zistili, že bolesť u myší zapríčinila vylučovanie adrenalínu a kortizolu, začalo im rýchlejšie biť srdce, mali zvýšený krvný tlak, pôsobila na ich nervový systém a spôsobila im akútny stres. Tento proces napokon zrýchlil vyčerpanie kmeňových buniek, ktoré produkujú melanín vo vlasových folikuloch.

„Očakávala som, že stres má negatívny vplyv na telo, ale škodlivý vplyv stresu, aký sme objavili, je nad rámec mojich očakávaní,“ povedala Ya-Cieh Hsu z Harvardovej univerzity. „Už po niekoľkých dňoch sa stratili všetky kmeňové bunky regenerujúce pigment. A keď sa už raz stratia, pigment sa jednoducho nedá regenerovať, keďže strata je trvalá,“ dodala.

Počas ďalšieho experimentu zistili, že môžu zastaviť zmeny, keď myšiam podali antihypertenzívum, ktoré znižuje krvný tlak. Identifikovali tiež proteín súvisiaci s poškodením kmeňových buniek v dôsledku stresu, pričom potlačením cyklín dependentnej kinázy zabránili zmene sfarbenia srsti. „Nemôžeme to považovať za liečbu šedivosti. Naše zistenia u myší sú len začiatkom dlhej cesty k nájdeniu riešenia pre ľudí,“ vyjadrila sa Hsu pre BBC.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #výskum #vedci #stres #šedivenie vlasov #kmeňové bunky