Nedostatok rúšok? Rektor ČVUT vymyslel, ako si masku ľahko vyrobíte doma

15.03.2020 11:05

Na okamžitú potrebu pripravil rektor Českého vysokého učení technického v Prahe Vojtěch Petráček model filtra + štítu, ktorý sa dá urobiť doma.

Ak by si ľudia urobili takéto filtre (nosiť ich je celkom príjemné), mohli by si ich ozdobiť ako masky a takto prekonať takou karnevalovou formou čas, kedy je potrebné ich plošne mať nasadené štyri až päť týždňov.

„Ak by som to mal nejako nazvať – tak "čo robiť pri čakaní na dodávku vládnych rúšok? Kúpiť si dvojlitrový tonik, tesnenie do okien, gumičku a papierové obrúsky a vyrobiť si masku,“ povedal rektor ČVUT v Prahe, jadrový fyzik Vojtěch Petráček.

Návod je jednoduchý:

Prázdnu pet fľašu – 2 l nastrihnúť podľa nákresu:

(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne) Autor: cvut.cz

Vnútornú časť rezov oblepte tesnením na okná – kvôli pohodliu.

Pri ušiach pretiahnite cez dierku v PET fľaši gumičku a prilepte, aby to tesnilo.

Vložte filtračnú náplň – v tejto chvíli veľa vrstiev papierových vreckoviek – neskôr napríklad nanovláknová vrstva.

„Osobne si myslím, že ak by ľudia mali toto, výrazne sa zlepší možnosť, že k prenosu nebude dochádzať. Zvlášť pri výdychu kvapôčok dochádza aj u primitívneho riešenia k ich zastaveniu. Filter je možné vymeniť a celú masku dezinfikovať liehovým roztokom. Áno, je to komické, také riešenie v štýle Apolla 13. Ale účinné,“ dodal rektor Petráček.

Zdroj: cvut.cz

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #maska #koronavírus #Covid-19
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku