Rúško nestačí! Pred vírusom si chráňte aj oči

Rúška sa už stali bežnou súčasťou nášho momentálneho života. Avšak oftalmológovia upozorňujú, že len rúško nestačí. Chrániť si treba aj oči.

23.03.2020 13:48
korona4 Foto:
Ilustračné foto.
debata (14)

V súvislosti s aktuálnym dianím sú ľudia po celom svete informovaní, ako sa správať v spoločensko-sociálnych vzťahoch, aké hygienické návyky si treba osvojiť, či ako si doma vyrobiť nedostatkové rúška.

Popri všetkých opatreniach sa zabúda na ochranu očí, ktorá je rovnako dôležitá ako dodržiavanie ostatných zásad. Aké zásady by sme v súvislosti s ochranou zraku mali dodržiavať, radí Mudr. Pavel Lackovič, oftalmológ zo siete očných optík Fokus.

Nákaza sa šíri kvapôčkovou infekciou, teda vzdušnou cestou (kýchanie, kašľanie), ako aj priamym kontaktom s infikovanými predmetmi, a to rukami, dotykom úst, nosa a očí. A práve o možnom prenose cez oči, teda cez slzy a slzné cesty sa až tak veľa nehovorí.

„Podľa štúdie tímu epidemiológov čínskej vlády môže koronavírus, ktorý spôsobuje Covid-19, pretrvať vo vzduchu až 30 minút, a to až na vzdialenosť 4,5 metra. Tak sa veľmi ľahko môže vírus zachytiť na nechránenom povrchu oka, z ktorého sú následne nečistoty kontinuálne odstraňované slzami cez slzné cesty do nosa. A práve z nosnej sliznice môže byť vírus vdýchnutý do dýchacích ciest a následne aj do pľúc. Preto by nemal nikto zabúdať na oči, ktoré musia byť rovnako chránené pred možnou nákazou,“ hovorí doktor Lackovič.

Oči tak predstavujú jednu z možných ciest nákazy, preto je dôležité si popri nose a ústach správne ochrániť aj oči.

Tipy, ako chrániť zrak:

Noste okuliare

Nie je dôležité, či ide o slnečné alebo dioptrické, nové alebo staré. Základným pravidlom je vybrať si tie, ktoré pokrývajú najväčšiu časť očnice. Širšie straničky sú tiež výhodou, spolu so sklami môžu z veľkej časti ochrániť oči všeobecne, ale najmä pri priamom zásahu tváre kýchajúcim, či kašľajúcim pacientom.

Neskladajte si okuliare ani v interiéri

Ak nenosíte dioptrické okuliare je pravdepodobné, že siahnete po slnečných. Pri tejto výnimočnej situácii si ich neskladajte ani pri návšteve obchodu či vo výťahu. Hoci to môže byť spočiatku nezvyčajné, ochrana je na prvom mieste. Dôležité je sa okuliarov nedotýkať počas nosenia.

Nezabúdajte okuliare dezinfikovať

Prísne opatrenia dezinfekcie platia rovnako ako pre kľučky či iné povrchy, tak aj pre okuliare. Po príchode z exteriéru si ich nezabudnite pretrieť handričkou s dezinfekčným gélom alebo alkoholom.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #oči #oftalmológ #koronavírus #Covid-19