Pandémia koronavírusu by mohla viesť k zvýšenému počtu úmrtí na rakovinu

V dôsledku pandémie koronavírusu by mohlo v Anglicku na rakovinu zomrieť ročne o takmer 18-tisíc ľudí viac než doteraz.

30.04.2020 07:47
debata (3)

Vyplýva to z novej štúdie University College London (UCL) a centra pre výskum zdravotných dát DATA-CAN zverejnenej v stredu (29. apríla).

Autori správy zistili, že väčšina pacientov s potvrdenou rakovinou alebo podozrením na toto ochorenie nevyhľadáva momentálne zdravotnú starostlivosť. Podľa uvedených zistení sa počet liečených prostredníctvom chemoterapie v súčasnom období znížil o 60 percent a o 76 percent klesol počet odporúčaní na včasnú diagnostiku. Porovnaním dát 3,5 milióna pacientov autori správy odhadli, že v priebehu jedného roka môže v Anglicku zomrieť po novom až 31 354 novodi­agnostikovaných pacientov s rakovinou.

Odborník na liečbu nádorových ochorení profesor Peter Johnson v tejto súvislosti upozornil, že „liečba rakoviny sa pre koronavírus nezastavila, avšak registrujeme veľký pokles počtu prichádzajúcich pacientov“. Ľudí s príznakmi tohto ochorenia preto vyzval, aby neodďaľovali vyhľadanie zdravotnej pomoci.

Pokiaľ bude tento trend pokračovať, bude to totiž znamenať tisícky ďalších skorých úmrtí na rakovinu, ktorým by bolo možné normálne predísť, zhodujú sa odborníci.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #rakovina #vírus #vedci #výskum #koronavírus