Koronavírus viac ohrozuje profesionálnych športovcov

Podľa štúdie talianskych imunológov a pľúcnych lekárov z inštitútov v Berlíne, Ríme a Verone hrozí vrcholovým športovcom pri nákaze novým typom koronavírusU zvýšené nebezpečenstvo, že COVID-19 zasiahne ich pľúca.

30.04.2020 18:26
Športovať áno. Ale ako v tom vytrvať? Foto:
Ilustračné foto.
debata (5)

Dôvodom je veľká fyzická námaha, pri ktorej sa môže vírus dostať až do spodnej časti pľúc.

„Pri zvýšenej námahe sa dramaticky mení objem vdychovaného i vydychovaného vzduchu. Profesionálnym športovcom preto vzhľadom na ich náročný a dlhý tréning hrozí zvýšené nebezpečenstvo,“ uviedli autori štúdie Paolo Matricardi, Roberto Dal Negro a Roberto Nisini.

Zvýšená kapacita pľúc síce športovcom za normálnych okolností pomáha, ale pri nákaze môže viesť k vážnym ťažkostiam. „SARS-COV-2 sa môže pri veľkej fyzickej námahe dostať až do najhlbšej časti pľúc a začať tam škodiť,“ stojí v štúdii, ktorá sa tiež zaoberala rizikom prenosu koronavírusu pri zápasoch.

„Pri športoch, kde dochádza ku kontaktu, majú kvapôčky s vírusom výrazne väčšiu šancu, že ich vdýchnu iní športovci. V spojení s prskaním slín to vytvára ideálne prostredie pre prenos SARS-CoV-2, obzvlášť ak nebudú dodržiavané bezpečné odstupy medzi športovcami,“ uviedli autori.

Nákaza, kvôli ktorej sa od polovice marca zastavil celý športový svet, môže spôsobiť zápal pľúc alebo akútnej dychovú tieseň. „Nie je náhodou, že väčšina profesionálnych športovcov po tom, čo odohrali posledný zápas pred prerušením súťaží, sa sťažovala na horúčku, suchý kašeľ a malátnosť,“ napísali vedci v štúdii.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #vírus #pľúca #športovec #koronavírus #Covid-19