Ľudská aktivita ohrozuje miliardy rokov evolúcie

Vedci varujú, že ľudská aktivita môže viesť k zániku vyše 50 miliárd rokov kumulatívnej evolučnej histórie. Upozornili, že "zvláštne a úžasné" zvieratá v tichosti smerujú k vyhynutiu a regióny, ktoré sú domovom unikátnej biodiverzity, čelia bezprecedentnému tlaku zo strany ľudí.

31.05.2020 07:19
Tapír Foto:
Tapír
debata (4)

Patria sem Karibik, veľké oblasti juhovýchodnej Ázie alebo indické pohorie Západný Ghát. Novú štúdiu publikovali v žurnále Nature Communications a vyzvali v nej k potrebe chrániť druhy na základe ich evolučných odlišností.

„Tieto druhy sú zvláštne a úžasné a na Zemi nič podobné nemáme,“ vyhlásil vedec Rikki Gumbs. „Budeme čeliť nespochybniteľnej škále strát, ak sa nebudeme viac snažiť o záchranu svetovej biodiverzity,“ do­dal.

Výskumníci vypočítali evolučnú históriu – vetvy na strome života, ktorým hrozí vyhynutie, pričom využili dáta o riziku vyhynutia pre viac ako 25-tisíc druhov. Zistili, že celkovo 50 miliárd rokov evolučného dedičstva ohrozuje aktivita ľudí, ako napríklad mestský rozvoj, odlesňovanie alebo výstavba ciest. Medzi ohrozené druhy patria napríklad tapír, šupinavce či málo známe plazy. Mnohé z nich pritom vykonávajú životne dôležité funkcie v biotopoch, kde žijú.

Spoluautor štúdie James Rosindell z londýnskej Imperial College vyhlásil, že zistenia zdôrazňujú dôležitosť okamžitej potreby ochrany týchto výnimočných druhov a habitatu, ktorý im zostal.

Ochranári nedávno uviedli, že pandémia koronavírusu spomalila ich práce a obmedzila potrebné financie. Medzivládny panel vedcov vlani potvrdil, že vyhynutie hrozí jednému miliónu živočíšnych a rastlinných druhov.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #vedci #biodiverzita #evolúcia #vyhynutie #ľudská aktivita
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy