Vedci vyzvali dobrovoľníkov, aby sa v rámci testovania vakcíny dali nakaziť koronavírusom

16.07.2020 13:50
chrípka, injekcia, vakcína
Ilustračné foto. Autor:

Také testovanie môže podľa nich urýchliť vývoj vakcíny.

Vedci, vrátane laureátov Nobelových cien, vyzvali dobrovoľníkov, aby sa dali zaočkovať a následne sa vystavili koronavírusu s cieľom zistiť, či testovaná vakcína poskytuje potrebnú ochranu. V otvorenom liste zaslanom šéfovi britského Národného inštitútu zdravia (NIH) uviedli, že takéto testovanie môže urýchliť vývoj vakcíny.

V súčasnosti klinicky testujú na celom svete 23 vakcín proti koronavírusu. Súčasným spôsobom, ako zistiť, či je niektorá z nich skutočne účinná, je vystaviť dostatočný počet zaočkovaných dobrovoľníkov vírusu v každodennom živote. To by však mohlo trvať ešte celé mesiace, keďže mnohé štúdie sa uskutočňujú v krajinách, kde počet nakazených klesá.

List, ktorý podpísalo okrem iných osobností aj 15 laureátov Nobelových cien, preto argumentuje, že by nič nemalo byť ponechané náhode. Žiadajú preto, aby mladých zdravých dobrovoľníkov po zaočkovaní testovanou vakcínou zámerne infikovali koronavírusom, pričom argumentujú, že riziká pre ich zdravie sú nízke a potenciálne prínosy pre spoločnosť enormné.

Šéf NHS Francis Collins v tejto súvislosti uviedol, že takéto testy sú „na stole pre diskusiu“.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výskum #vedci #vakcína #koronavírus #Covid-19
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku