Plošné testovanie slovenského obyvateľstva na ochorenie COVID-19, ktorého pilotnú fázu uskutočnili počas ostatného víkendu v okresoch Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín a Bardejov, upútalo pozornosť zahraničia. Slovensko sa podľa mnohých médií odhodlalo k niečomu, čo dosiaľ spravila akurát megalomanská Čína, kde nedávno otestovali všetkých obyvateľov v zhruba deväťmiliónovom čínskom prístavnom meste Čching-tao.
Nezávislé twitterové konto TwiChen pochádzajúce z Číny upozornilo, že 5,5-miliónové Slovensko, ktorému by s týmto počtom obyvateľov patrila medzi čínskymi veľkomestami až 18. priečka, podstúpi celonárodné testovanie. „Toto je prvá západná krajina, ktorá si vyskúša model národného testovania,“ podotýka a medzi riadkami poukazuje na to, že na podobné čínske opatrenia zatiaľ nenadväzuje žiadna svetová veľmoc ako USA, Spojené kráľovstvo či Nemecko.
Mnoho epidemiológov a medicínskych vedcov na svetových univerzitách obhajuje hromadné testovanie, keďže uvedené riešenie pre vlády štátov znamená, že namiesto tzv. lockdownov akurát pristúpia k izolácii menších skupín infikovaných ľudí. „Toto je krok vpred, o tom niet pochýb. Predstavuje to dobrý príklad. Ak to zafunguje, bude to dobrá správa pre zvyšok sveta,“ uviedol pre The Wall Street Journal Luke O'Neill, profesor biochémie na Trinity College v írskom Dubline.
Poľské zdroje pripomínajú, že štyri okresy s najhoršou epidemiologickou situáciou v SR, v ktorých sa tento víkend konalo pilotné testovanie, ležia pri hraniciach s Poľskom. Maciej Przybylski, virológ z Lekárskej univerzity vo Varšave tvrdí, že nižšia citlivosť mnohými spochybňovaných antigénových testov nemusí byť ich nevýhodou. „Dá sa to považovať za výhodu, pretože takto vystrihneme všetkých ľudí, ktorí majú v tele malé množstvo vírusu, od tých, ktorí vírus šíria a predstavujú hrozbu pre okolie,“ vyhlásil podľa webu medonet.pl a dodal, že najlepšie v prípade Slovákov by bolo, ak by sa po vykonaní antigénových testov potvrdila vierohodnosť výsledku aj PCR testom.
Použitie antigénových testov v masovom meradle preferuje aj epidemiológ Michael Mina z americkej Harvardovej univerzity. „Možno nezachytia každého, ale odhalia tých, ktorí infikujú najviac, čiže v skratke – pomôžu pochytať tzv. superroznášačov SARS-CoV-2,“ poznamenal podľa portálu medrxiv.org, ktorý vlastní Yalova univerzita a Cold Spring Harbor Laboratory.