Z knižnice Cambridgeskej univerzity zrejme ukradli Darwinove zápisníky

Dva vzácne zápisníky autora evolučnej teórie Charlesa Darwina zmizli zo zbierky knižnice britskej Cambridgskej univerzity.

24.11.2020 15:48
darwinstreeoflifesketch-1200x1909 Foto:
debata

Informovalo o tom vedenie knižnice dodatkom, že zrejme ide o krádež, približuje agentúra AFP.

Zápisníky sa datujú do roku 1837 a knižnica ich hodnotu vyčíslila na niekoľko miliónov libier. V jednom zo zápisníkov sa nachádza známy náčrt tzv. stromu života, ktorý tvorí základ Darwinovej evolučnej teórie. Mierne pozmenená kresba sa roku 1859 objavila vo vedcovom najznámejšom diele Pôvod druhov (On the Origin of Species).

Univerzitná knižnica eviduje stratu zápisníkov už od roku 2001, po tom, čo boli dočasne presunuté zo špeciálne zabezpečených priestorov, kde malo v tom čase prebiehať fotografovanie, približuje AFP.

Pracovníci knižnice sa odvtedy dlhé roky domnievali, že knihovníci zápisníky len nesprávne založili a že sa stále nachádzajú niekde v budove.

Nepodarilo sa ich však nájsť ani v rámci tohtoročnej rozsiahlej pátracej operácie, ktorá bola vôbec najväčšou v histórii tejto knižnice. V knižnici Cambridgskej univerzity sa nachádza zhruba desať miliónov výtlačkov kníh, rukopisov a máp.

Vedenie knižnice preto informovalo, že na zmiznuté rukopisy minulý týždeň upozornilo miestnu políciu a zápisníky boli zaradené do databázy ukradnutých umeleckých diel s názvom Psyche, ktorú spravuje medzinárodná policajná organizácia Interpol.

Knižnica zároveň požiadala o pomoc pri hľadaní zápisníkov aj verejnosť. Na tento dátum – 24. novembra – pripadá tzv. Deň evolúcie, ktorým sa pripomína zverejnenia Darwinovho diela Pôvod druhov.

debata chyba
Viac na túto tému: #krádež #univerzita #Cambridge #zápisník #Darwin
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy