Podľa ich zistení sa dvadsaťpäťročná žena z Milána nakazila už v novembri roku 2019, píše agentúra ANSA. Podľa Milánskej univerzity to tak je najstarší zdokumentovaný prípad koronavírusu u človeka. Taliansko bolo jednou z prvých európskych krajín, kde sa koronavírus začal šíriť na komunitnej úrovni. Prvé prípady nákazy novým koronavírusom boli ale zaznamenané na začiatku decembra 2019 v čínskom meste Wu-chan.
Vedci štúdiu publikovali v odbornom časopise British Journal of Dermatology. Skúmali vzorky kože odobratej pacientom, ktorí trpeli rôznymi druhmi kožných chorôb. Podľa vedúceho výskumu Raffaela Gianottiho z Milánskej univerzity si výskumníci všimli, že u časti pacientov s covidom-19 sa choroba prejavuje práve kožnými ochoreniami.
Pri skúmaní vedci narazili na vzorku kože odobratej v novembri predminulého roka. Testovaná bola dvoma spôsobmi a výsledky zakaždým preukázali stopy po prítomnosti koronavírusu. Žena, ktorej bola vzorka odobratá, bola vedcami kontaktovaná a uviedla, že v tej dobe trpela tiež bolesťami hrdla.
„Podľa údajov prítomných vo svetovej literatúre ide o najstarší záznam prítomnosti koronavírusu v človeku,“ uvádza sa v štúdii. Dlho sa malo za to, že talianskym „nultým“ pacientom bol muž z lombardského mesta Codogno, u ktorého bola nákaza preukázaná 20. februára 2020.
Milánski vedci v minulom roku vydali inú štúdiu, podľa ktorej bol koronavírus prítomný v Taliansku už na jeseň roku 2019. V tejto štúdii vedci skúmali prítomnosť protilátok v odobratej krvi. Táto štúdia mala výrazný ohlas v Číne, kde časť médií podporuje tézu, podľa ktorej koronavírus nie je pôvodom z Číny.