Respirátory: Aby fungovali, musia byť správne nasadené a muži hladko oholení

Rúška, respirátory rôznych skupín. Ochráni nás rúško alebo je lepšou prevenciou respirátor? O účele použitia, ale aj o funkcii a rozdieloch medzi respirátormi hovorí epidemiologička MUDr. Andrea Kološová, PhD.

, 13.02.2021 06:00
3D illustration of Corona Viruses flying in the... Foto:
8

Rúška, respirátory FFP 1, 2 a 3. Aký je medzi nimi rozdiel?

Hlavný rozdiel spočíva v účele použitia. Prioritnou úlohou rúška je ochrana zdravia okolitých osôb. Pri výdychu zachytáva kvapôčky obsahujúce vírus a prispieva tak k zníženiu šírenia nákazy. Naopak, hlavnou úlohou respirátora je chrániť zdravie nositeľa. To sa dosahuje pomocou materiálu s vyššou filtračnou schopnosťou, ako aj utesnením prekrytej časti tváre. V Európskej únii sa respirátory delia do troch skupín podľa stupňa ochrany FFP1, FFP2 a FFP3.

FFP1 má síce lepšiu filtračnú schopnosť ako rúško, ale neposkytuje požadovanú ochranu pred vírusmi. Je vhodný napríklad pre ľudí pracujúcich v stavebníctve alebo pri spracovaní dreva. FFP 2 respirátory poskytujú ochranu proti vírusom postačujúcu pre bežné činnosti. Nedostatočné môžu byť pri starostlivosti o vysoko infekčných pacientov, najmä pri výkonoch spojených so zdravotnou starostlivosťou, pri ktorých sa tvorí infekčný aerosól. V ňom sa vírus nenachádza obalený vo väčších kvapôčkach, ale ide o veľmi malé infekčné častice. Pre takéto prípady sú určené respirátory FFP3, ktoré by mali používať prioritne zdravotníci.

Ako funguje respirátor a ako dlho ho možno nosiť?

Respirátor je vyrobený z materiálu, ktorý zachytáva aj veľmi malé častice s veľkosťou 1 až 5 um. Zároveň býva vybavený prvkami na ľahšie utesnenie prekrytej časti tváre, ako sú napríklad nastaviteľné popruhy alebo tvarovateľné pliešky pri okrajoch. Pri správnom utesnení prechádza vdychovaný vzduch výlučne filtračnou časťou respirátora, čím je zabezpečený požadovaný účinok.

Čas použitia, počas ktorého je garantovaná jeho zodpovedajúca účinnosť, je určený výrobcom. Spravidla sa odporúča použitie do 8 hodín, závisí to aj od stupňa kontaminácie prostredia.

Čo znamená označenie N95, N100, FFP2 a FFP3?

Ide o rôzne medzinárodné označenia. Písmenom N sú označované respirátory vyrobené podľa americkej normy. Číslica označuje minimálne percento malých častíc, ktoré musí respirátor pri prechode filtrom zachytiť. V únii sa označujú FFP. Respirátor N95 najviac zodpovedá európskemu s označením FFP2, respirátor N100 zas FFP3. Respirátory musia spĺňať požadovanú kvalitu. V Spojených štátoch sa vyžaduje certifikát NIOSH, v Európe musia vyhovovať norme BS EN 149:2009.

Je lepší respirátor alebo bavlnené rúško?

To závisí od konkrétnej situácie. Ako som už spomenula, rúško chráni prioritne druhých. Neznamená to ale, že nositeľa nechráni vôbec, len úroveň ochrany je nižšia. Preto ho môžeme naďalej bezpečne používať napríklad vo vonkajších priestoroch. Dodržanie odstupu je ale nutnosťou.

Respirátor, určený najmä na ochranu nositeľa, je v danej epidemiologickej situácii odporúčaný najmä v uzatvorených priestoroch s väčším počtom alebo pohybom ľudí, ako napríklad pri cestovaní hromadnou dopravou, pri návšteve obchodov, zdravotníckeho zariadenia a podobne.

Nestačí na "komunitnú“ ochranu rúško?

V uzatvorených priestoroch s vyšším počtom alebo pohybom ľudí sa aktuálne, aj vzhľadom na nové varianty vírusu SARS CoV-2, odporúča nosiť respirátor. Rúško síce taktiež poskytuje istú ochranu, jeho filtračná schopnosť je však nižšia. Tým, že neprilieha tesne k tvári, je v porovnaní s respirátorom aj vyššie riziko prieniku vírusu priamo k dýchacím cestám.

Prečo má byť respirátor pevne nasadený?

Výrobcom garantovanú účinnosť, a teda požadovanú ochranu, poskytuje respirátor len v prípade jeho správneho nasadenia. Ak nie je správne nasadený, nedochádza k utesneniu prekrytej časti tváre. Vzduch, ktorý cez tieto netesnosti preniká, nie je filtrovaný a takto je umožnený prienik vírusu pod respirátor.

Musia byť muži hladko oholení, aby bol respirátor účinný?

Zrejme mužov mojou odpoveďou nepoteším, ale áno, musia byť hladko oholení. V opačnom prípade nie je možné dosiahnuť požadované utesnenie a plnú účinnosť respirátora.

Čo ak respirátor nedrží pevne na tvári? Je vhodné ho nahradiť rúškom?

Ak respirátor nie je správne nasadený a utesnený, nie je možné očakávať výrobcom deklarovanú účinnosť. V situácii, pri ktorej je odporúčané jeho použitie, nepovažujem za správne riešenie nahradiť ho rúškom. Nutné je preto vopred venovať pozornosť správnemu výberu respirátora a naučiť sa ho používať. Respirátory sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, preto si treba zvoliť tú správnu.

V prípade respirátora s popruhmi okolo hlavy sa tieto nesmú umiestniť cez uši, ale nad a pod nimi, inak nedosiahneme žiaduce utesnenie. Ak je respirátor správne nasadený, pri nádychu dochádza k jeho miernemu preliačeniu a pri výdychu k náznaku vydutia.

FFP2 – chráni len nositeľa alebo aj okolie?

Pokiaľ použijeme respirátor bez výdychového ventilu, filtrovaný je aj vydychovaný vzduch, preto respirátor chráni aj okolité osoby. To ale neplatí pri respirátore s výdychovým ventilom. Cez tento ventil sa vydychovaný vzduch nefiltruje, čo vedie k ohrozeniu okolitých osôb. Používanie respirátorov s výdychovým ventilom je preto v aktuálnej epidemiologickej situácii úplne nevhodné. Ak je predsa nevyhnutné takýto respirátor použiť, je potrebné ho zvonka prekryť rúškom.

Má zmysel prekrývať respirátor rúškom?

Áno, má. Dokonca je to úplne nevyhnutné v prípade, ak je respirátor vybavený výdychovým ventilom. V opačnom prípade je jeho použitie pre okolité osoby rizikové. V prípade respirátorov bez výdychového ventilu sa tento postup odporúča najmä v prípade obmedzených kapacít, keď môže byť krátko trvajúce opakované použitie respirátora niekedy nevyhnutné. Vtedy je prvoradá bezpečná manipulácia s použitým respirátorom, keďže jeho povrch môže byť kontaminovaný kvapôčkami s obsahom vírusu. Vyhýbame sa preto najmä dotyku s prednou filtračnou časťou, uchopíme ho len za popruhy. Respirátor čo najskôr po jeho sňatí uložíme do čistého uzatvárateľného vrecúška alebo iného obalu. Následne si ruky umyjeme alebo dezinfikujeme.

V žiadnom prípade si nesiahame do očí, na nos ani ústa. Práve tu odporúčame na ďalšie zníženie rizika a chránenie samotného respirátora pred znečistením prekryť respirátor rúškom zvonka, ktoré častejšie meníme. Ani pri dodržaní týchto podmienok to ale neznamená, že respirátor môžeme nosiť celé týždne. Riziko manipulácie s takým respirátorom už potom prevýši jeho prínos a, samozrejme, znižuje sa aj jeho filtračná schopnosť a účinnosť.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
8 debata chyba
Viac na túto tému: #ako používať respirátor #Rusko #respirátor #koronavírus #epidemiologička #Covid-19