Ľuďom po prekonaní nákazy by mohla stačiť jedna dávka vakcíny, naznačila štúdia

Michael Edelstein z Bar-Ilan University však zdôraznil, že to bola len malá, predbežná štúdia a na to, aby mohli vedci svoje zistenia definitívne potvrdiť, bude potrebný ďalší výskum.

13.02.2021 07:30
koronavírus vakcína Pfizer BioNTech Foto: ,
Fľaštičky s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od Pfizer-BioNTech.
debata (4)

Ľudia, ktorí v minulosti prekonali nákazu koronavírusom, mali silnú imunitnú reakciu už po prvej dávke vakcíny spoločnosti Pfizer. Informuje o tom spravodajský portál The Jerusalem Post, podľa ktorého týmto zistením vedci otvorili debatu, či by na dostatočnú ochranu tejto skupiny obyvateľov nemohla stačiť len jedna dávka. Výskum tiež naznačil, že ak v krvi človeka po prekonaní vírusu testy nezaznamenajú protilátky, neznamená to, že je jeho ochrana stratená.

Výsledky štúdie izraelskej Bar-Ilan University a Ziv Medical Center publikovali vo štvrtok v žurnále Eurosurveillance. Vedci pritom zistili, že 17 zamestnancov nemocnice, ktorí sa niekedy v období od jedného do desať mesiacov pred očkovaním infikovali koronavírusom, si po očkovaní vytvorili protilátky alebo sa u nich prejavila zvýšená hladina protilátok, bez ohľadu na to, či predtým v tele mali zistiteľné protilátky proti vírusu alebo nie.

Celkovo sa na štúdii zúčastnilo 514 zamestnancov Ziv, no väčšine z nich nákazu nediagnostikovali. Hladinu protilátok účastníkom zisťovali pred očkovaním aj po ňom.

„Toto zistenie môže krajinám pomôcť urobiť informované rozhodnutie o očkovacej politike," konštatoval v súvislosti so štúdiou Michael Edelstein z Bar-Ilan, ktorý viedol štúdiu. Otvára to podľa neho tiež debatu, či by nemohla stačiť jedna dávka vakcíny – minimálne pre viac ako 100 miliónov ľudí na svete, ktorí sa už v minulosti vírusom nakazili.

„V niektorých krajinách to bude veľmi dôležitá otázka. V krajinách, kde nemajú dostatok vakcín, by mohli zaočkovať viac ľudí len jednou dávkou," pokračoval a zároveň zdôraznil, že nie je zástancom podávania jednej dávky ľuďom, ktorí koronavírus neprekonali.

Edelstein tiež zdôraznil, že to bola len malá, predbežná štúdia a na to, aby mohli vedci svoje zistenia definitívne potvrdiť, bude potrebný ďalší výskum. „Je príliš malá na to, aby priniesla definitívne odpovede, nastolila však zaujímavé otázky, ktoré musíme zodpovedať prostredníctvom väčších štúdií," skonštatoval.

Izrael dosiaľ zaregistroval viac ako 710-tisíc prípadov nákazy koronavírusom a aspoň prvú dávku vakcíny dostalo už takmer 3,7 milióna Izraelčanov.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #štúdia #vedci #výskum #vakcína #koronavírus #Covid-19