Vyplýva to zo štúdie výskumníkov londýnskej univerzity UCL, ktorí skúmali pravdepodobnosť opakovanej koronavírusovej nákazy u klientov a zamestnancov domovov pre seniorov.
Štúdia, ktorú publikoval vedecký časopis The Lancet Health Longevity, zistila, že u klientov domovov, ktorí prekonali covid, bola medzi októbrom a februárom asi o 85 % nižšia pravdepodobnosť, že sa nakazia koronavírusom, ako u klientov, ktorí infekciu neprekonali. U zamestnancov domovov pre seniorov sa po prvej nákaze pravdepodobnosť reinfekcie znížila o 60 %.

„Je to dobrá správa, že prirodzená nákaza tak dlho chráni pred reinfekciou. Riziko opakovanej infekcie sa zdá byť veľmi nízke,“ uviedla Maria Krutikovová z UCL. „Skutočnosť, že prekonanie covidu poskytuje obyvateľom domovov pre seniorov vysokú mieru ochrany, je tiež povzbudivá vzhľadom k predchádzajúcim obavám, že sa u týchto ľudí s nastupujúcim vekom objavuje nižšia imunitná odpoveď,“ dodala.
Do štúdie bolo zapojených 682 klientov a 1 429 zamestnancov. Vekový medián seniorov bol 86 rokov. Protilátky na koronavírus podľa testov vykonaných vlani v júni a júli mala asi tretina. Štúdia neskúmala účinnosť očkovania, takže vyradila účastníkov 12 dní po podaní prvej dávky vakcíny.

Účinnosť očkovania proti covidu chcú vedci skúmať v inej štúdii. Docent biomedicínskej technológie z univerzity v Readingu Alexander Edwards povedal, že stále panuje veľa neistoty ohľadom toho, ako dlho a ako veľmi prekonanie covidu chráni pred opakovanou nákazou.
„K reinfekcii dochádza, takže ochrana nie je úplná. Očakávame, že prirodzená nákaza chráni pred vážnejšou infekciou, ale stále k tomu nemáme dostatok dát,“ vysvetlil Edwards, ktorý sa na štúdii nepodieľal. Výskumníci uviedli, že štúdia sa konala aj v čase, keď sa rozšíril nákazlivejší variant alfa, ktorý sa prvý raz objavil v Británii. To naznačuje, že predchádzajúca infekcia koronavírusom poskytuje pomerne vysokú ochranu pred reinfekciou britským variantom.

Úrady v Británii však v poslednom čase znepokojuje rozmach variantu delta, ktorý bol prvýkrát odhalený v Indii a je podľa predbežných zistení vedcov nákazlivejší ako väčšina doterajších verzií vírusu.