Variant epsilon koronavírusu je zrejme odolný voči očkovaniu

Variant epsilon koronavírusu SARS-CoV-2, prvýkrát objavený v americkom štáte Kalifornia, obsahuje tri mutácie tzv hrotovej bielkoviny (spike proteín), ktoré sú odolné voči protilátkam vytvoreným vakcínami založenými na technológii mRNA, ako aj voči protilátkam, ktoré sa v organizme generujú po prekonaní covidu.

02.07.2021 22:31
Koronavírus / Covid / Vakcíny / Očkovanie / Foto: ,
Prázdne viacdávkové injekčné liekovky, ktoré obsahovali vakcíny proti covidu: zľava AstraZeneca, Moderna, A a B spoločnosti Sputnik V, Sinopharm a Comirnaty od BioNTech
debata (104)

Vyplýva to zo štúdie medzinárodného tímu vedcov zverejnenej v časopise Science.

Kalifornský variant bol prvýkrát identifikovaný začiatkom roka 2021 a do mája bol zistený v ďalších 34 krajinách sveta. Variant s označením CAL.20C je tak zrejme odolnejší než britský variant (alfa) či indický variant (delta).

Vedci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu (UCSF) už koncom februára upozorňovali, že kalifornský variant môže byť nielen nákazlivejší, ale môže spôsobovať i ťažší priebeh choroby COVID-19. Vo vzorkách odobratých vlani v septembri nenašli ani jeden výskyt tohto nového variantu, do konca januára však spôsobil až polovicu skúmaných prípadov nákazy.

104 debata chyba
Viac na túto tému: #vakcíny #mutácia #koronavírus #Covid-19
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy