Štúdia: Účinnosť vakcíny Comirnaty klesá rýchlejšie ako Vaxzevria

Účinnosť vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech klesá rýchlejšie ako účinnosť očkovacej látky Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca.

19.08.2021 17:25
debata (17)

V novej štúdii to tvrdia vedci z Oxfordskej univerzity, ktorý dokument publikovali vo štvrtok. Informoval o tom denník The Guardian.

„Dve dávky od Pfizer/BioNTech majú vyššiu počiatočnú efektivitu, čo sa týka prevencie proti nákaze, ale účinnosť (očkovacej látky) klesá rýchlejšie v porovnaní s dvoma dávkami AstraZenecy,“ uviedli vedci.

baktérie, tuberkulóza, očkovanie Čítajte aj Štúdium tuberkulózy môže pomôcť v boji s covidom

Denník The Guardian upozornil, že štúdia, ktorá ešte nebola recenzovaná, sa opiera o výsledky prieskumu britského Úradu pre národnú štatistiku (ONS), ktorý od decembra do augusta v náhodne vybraných domácnostiach testoval občanov PCR testami. Do prieskumu bolo zapojených vyše 300.000 tisíc občanov vo veku nad 18 rokov.

„Výsledky naznačujú, že po štyroch až piatich mesiacoch od podania druhej dávky je účinnosť oboch druhov vakcín podobná,“ uviedli autori štúdie, ktorí zároveň dodali, že očkovacie látky poskytli väčšiu ochranu tým jedincom, ktorí predtým prekonali COVID-19.

mozog Čítajte aj Umelá inteligencia môže pomôcť odhaliť demenciu z jedinej snímky mozgu

Britský denník pre úplnosť upozornil, že vedecká skupina z Oxfordskej univerzity (Oxford Vaccine Group) sa podieľala na vývoji vakcíny pre spoločnosť AstraZeneca.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #štúdia #vedci #vakcína #AstraZeneca #BioNTech/Pfizer #Comirnaty #Vaxzervia