Vedca Juraja Majtána zo SAV zaradili medzi najvýznamnejších svetových expertov vo výskume včelieho medu

Americká internetová platforma Expertscape realizovala nezávislé medzinárodné hodnotenie lekárov, vedcov a inštitúcií pôsobiacich v biomedicínskej oblasti. Na základe výsledkov zaradila Juraja Majtána z Ústavu molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied (SAV) medzi najvýznamnejších svetových expertov vo výskume včelieho medu.

23.09.2021 10:18
med, pochutina, výživa, sladidlo Foto:
debata (3)

Majtán sa v publikovanom rebríčku umiestnil na ôsmom mieste z celkových 14 583 hodnotených pracovníkov a patrí k najlepším 0,1 percenta expertov. Platforma Expertscape uverejnila výsledky v rámci národného mesiaca medu – Septembra, ktorý je v USA venovaný propagácii včelárenia a včelárskeho priemyslu.

„Je veľmi príjemné vidieť, že aj tu na Slovensku môžeme držať krok so zahraničnými pracoviskami a byť jedným zo svetových lídrov vo výskume medu,“ skonštatoval Majtán a zdôraznil, že tento úspech sa netýka len jeho vedeckej práce, ale je zásluhou celého kolektívu vrátane zahraničných spolupracovníkov.

Ťažiskom vedeckého bádania Juraja Majtána je výskum nových kvalitatívnych znakov včelích produktov a štúdium terapeutických účinkov medu pri liečbe nehojacich sa a chronických rán. Je autorom viac ako 80 vedeckých prác s celkovým H-indexom 25, autorom 7 kapitol v zahraničných monografiách a pôvodcom jedného patentu a jedného úžitkového vzoru.

Majtán pôsobí ako lektor Slovenského zväzu včelárov, je zakladateľom Slovenskej apiterapeutickej spoločnosti a projektu Medové laboratórium. Jeho pracovníci poskytujú pravidelné konzultácie najmä včelárom, včelárskym farmám a priemyselným producentom medu prevažne zo Slovenska a Českej republiky.

„Po zverejnení týchto výsledkov očakávame, že budeme oslovovaní aj zahraničnými subjektmi, či už so žiadosťami o konzultácie alebo o vykonanie laboratórnych expertíz. V neposlednom rade nám tento výsledok otvára aj nové možnosti spoluprác v základnom výskume medu,“ dodal molekulárny biológ.

Expertscape je online databáza, ktorá hodnotí lekárov, vedeckých pracovníkov a inštitúcie podľa ich odborného zamerania vo viac ako 29-tisíc biomedicínskych témach. Vykonáva to na základe patentovaného algoritmu vychádzajúceho z vedeckých štúdií indexovaných v databáze Medline.

Zostavené poradie závisí od viacerých faktorov: od aktuálnosti publikovanej práce, kvality časopisu, v ktorom bol uverejnený, od druhu článku a od toho, či je daný vedec prvým autorom.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #SAV #Juraj Majtán #včelí med
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy