Rúška s protilátkami z pštrosa dokážu detegovať koronavírus

Japonskí vedci vyvinuli rúška obsahujúce protilátky z organizmu pštrosa, ktoré dokážu detegovať koronavírus SARS-CoV-2.

10.12.2021 16:35
rusko  pstros  virus  covid Foto:
debata (5)

Keď sa na rúšku nachádzajú vírusové častice, pod ultrafialovým svetlom začne svietiť, uviedla v piatok agentúra Reuters.

Vynález Jasuhira Cukamota a jeho tímu z univerzity v prefektúre Kjóto spočíva vo vytvorení filtra pokrytého protilátkami získanými z pštrosa schopnými reagovať na koronavírus – a to na základe predchádzajúcich výskumov, ktoré ukázali, že vtáky majú silnú odolnosť voči chorobám.

omikron Čítajte aj Vedci objavili verziu omikronu ťažko odlíšiteľnú od iných variantov

Cukamoto, ktorý je profesorom veterinárnej medicíny a rektorom spomínanej univerzity, sa v minulosti dlhé roky venoval výskumu pštrosov. Chcel zistiť, ako využiť poznatky o ich imunite v boji proti vtáčej chrípke, alergiám a iným chorobám.

Japonskí výskumníci v rámci experimentu nasadili dobrovoľníkom rúška, ktorí si ich nosili osem hodín. Vedci potom naniesli na filter na rúškach chemikáliu, ktorá začne pod ultrafialovým svetlom svietiť v prípade, že sa na ňom nachádzajú vírusové častice. Ako uvádza Reuters, rúška infikovaných ľudí svetielkovali v oblasti úst a nosa.

Sarah Gilbertová Čítajte aj Budúca pandémia môže byť horšia ako covid, uviedla tvorkyňa vakcíny AstraZeneca

Bádatelia teraz dúfajú, že vyvinú rúška, ktoré v prípade prítomnosti vírusových častíc začnú svetielkovať automaticky – bez potreby dávať ich pod ultrafialové svetlo. Nový objav by navyše mohol poskytnúť lacnejšiu alternatívu domácich testov na koronavírus.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #vírus #pštros #koronavírus #Covid-19 #SARS-CoV-2