Svetu podľa WHO kvôli variantom delta a omikron hrozí "cunami prípadov" koronavírusu

Svetu hrozí kvôli variantom omikron a delta "cunami prípadov" nákazy koronavírusom. Povedal to dnes šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

29.12.2021 19:27
COVID 19 coronavirus Delta variant Sars ncov 2... Foto:
debata (11)

Celosvetovo by podľa WHO mohlo čoskoro pribúdať vyše milióna nových prípadov infekcie denne. Organizácia sa domnieva, že akútna fáza pandémie by mohla skončiť v budúcom roku, ak sa podarí naočkovať aspoň 70 percent svetového obyvateľstva, uviedla agentúra Reuters.

„Delta a omikron dnes predstavujú dvojitú hrozbu, ktorá vedie k rekordnému počtu prípadov (nákazy) ak prudkému nárastu počtu hospitalizácií a úmrtí,“ povedal šéf WHO. Dodal, že sa kvôli súbehu šírenia oboch variantov koronavírusu obáva „cunami prípadov“ vo svete.

mumia Čítajte aj Prvý raz digitálne rozbalili múmiu egyptského faraóna

WHO sa podľa svojho šéfa bude snažiť dosiahnuť to, aby do konca prvej polovice budúceho roka bolo vo svete zaočkovaných proti covidu aspoň 70 percent obyvateľov. To by malo prispieť k ukončeniu akútnej fázy pandémie.

Podľa serveru Our World in Data je plne naočkovaných vo svete asi 48 percent obyvateľov. Medzi kontinentmi sú ale výrazné rozdiely. V Afrike má dokončené očkovanie iba desatina ľudí.

Amazon, Echo Dot, hlasová asistentka Čítajte aj Hlasová asistentka Alexa vyzvala desaťročné dievča, aby strčilo mincu do zásuvky

Podľa údajov WHO v posledných siedmich dňoch celosvetové denné prírastky opakovane prekonávali hranicu 900 000 prípadov, v piatok to bolo 962 000 prípadov za deň. To je najviac od začiatku pandémie. Počty úmrtí v súvislosti s chorobou covid-19 naopak mierne klesali, čo nasvedčuje správnosti domnienok, že v prípade nákazy variantom omikron je častejší mierny priebeh.

Na silvestra to budú dva roky, kedy Čína svet informovala, že u 27 ľudí vo Wu-chane zaznamenala vážne ochorenie dýchacích ciest. Odvtedy sa podľa agentúry Reuters nákaza koronavírusom preukázala u viac ako 281 miliónov ľudí a vyše päť miliónov nakazených zomrelo.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #vírus #WHO #pandémia #koronavírus #Covid-19 #delta variant #omikron #variant omikron