EMA: Údaje naznačujú, že mRNA vakcíny proti covidu nespôsobujú stratu menštruácie

Dostupné údaje naznačujú, že mRNA vakcíny proti ochoreniu COVID-19 nespôsobujú stratu menštruácie.

11.06.2022 09:25
Vakcína / Covid / Koronavírus / Foto:
Vakcíny proti covidu od spoločnosti Pfizer
debata (1)

V piatok to oznámila Európska lieková agentúra (EMA), na ktorú sa odvolala tlačová agentúra Reuters. Skúmanie problému si vynútili správy o poruchách menštruácie po prijatí jednej alebo dvoch dávok mRNA vakcíny proti covidu od spoločnosti Moderna či od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Poruchy menštruačného cyklu sa môžu vyskytnúť z celej škály príčin, vrátane iných existujúcich zdravotných ťažkostí, ako aj stresu a vyčerpanosti. Zdravotnícke úrady zdôraznili, že prípady boli hlásené aj po covide.

O strate menštruácie možno hovoriť vtedy, ak sa krvácanie nedostaví počas obdobia 90 dní a viac. Výbor pre hodnotenie rizík liekov (PRAC) Európskej liekovej agentúry (EMA) však ešte stále prešetruje prípady príliš silného menštruačného krvácania po podaní spomenutých dvoch vakcín.

Znepokojujúce správy o nadmerných menštruáciách sa začali preverovať po štúdii v Nórsku, ktorá naznačovala, že nárast prípadov tohto javu nasledoval práve po zaočkovaní proti koronavírusu. Nadmerná menštruácia je krvácanie charakterizované zvýšeným množstvom a/alebo trvaním, ktoré zasahuje do kvality života.

PRAC v piatok oznámil, že preveril všetky dostupné údaje o prípadnom riziku, ale požiadal výrobcov vakcín, aby poskytli aktualizovanú súhrnnú správu o prípadoch.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #očkovanie #menštruácia #vakcína #mRNA vakcína