V Národnom ústave detských chorôb zoperovali prvýkrát pacientku novou nanoskopickou metódou

Lekári Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) začali operovať detských pacientov s dlhodobými bolesťami kolena novou metódou – nanoskoskopiou s výrazne menším priemerom operačných nástrojov.

13.12.2022 19:51
ORK2 Foto:
Nanoskopia resp. nano-artroskopia kolena je moderná diagnostická a liečebná metóda, ktorá využíva základné princípy bežnej artroskopie, ale s výrazne menším priemerom operačných nástrojov.
debata

Na Ortopedickej klinike Lekárskej fakulty UK a NÚDCH sa prvou operovanou pacientkou stalo 16-ročné dievča s dlhodobými bolesťami kolena.

Nanoskopia resp. nano-artroskopia kolena je moderná diagnostická a liečebná metóda, ktorá využíva základné princípy bežnej artroskopie, ale s výrazne menším priemerom operačných nástrojov. Kým štandardne využívaná artroskopická kamera má priemer približne 6 milimetrov, priemer nanoskopickej kamery je iba 2,2 milimetra. „Vďaka „nano“ veľkosti využívanej optiky môžeme tieto zákroky vykonávať aj v lokálnej anestézii, čo je pre pacienta bezpečnejšie a šetrnejšie riešenie,“ povedal riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň.

Ďalšou výhodou je minimalizovanie veľkosti operačných rán, ktoré si nevyžadujú šitie, stačí sterilné krytie podobne ako pri odbere krvi. Vzhľadom na veľkosť nástrojov je však možnosť ošetrenia niektorých lézií obmedzená. „Nová metóda je vhodná hlavne u pacientov s dlhodobými bolesťami kolena nejasnej príčiny, pričom nanoskopia umožní nielen presnejšiu diagnostiku, ale aj ošetrenie menších patologických nálezov,“ priblížil prednosta Ortopedickej kliniky Lekárskej fakulty UK a NÚDCH Milan Kokavec.

Hlavnou výhodou uvedenej techniky je miniinvazívnosť s minimálnou bolestivosťou a rýchlou pooperačnou rekonvalescenciou pacienta. Nezanedbateľnou výhodou je aj menej zdravotníckeho personálu počas samotného výkonu. Pri lokálnej anestézii nie je potrebná prítomnosť anestéziologa a anestéziologickej sestry.

debata chyba
Viac na túto tému: #operácia #lekári #detský pacient #nanoskopia