K jeho objavom patria očkovacie látky proti besnote a sneti slezinnej alebo antraxu. Vynašiel tiež jednu z metód konzervácie potravín tepelnou sterilizáciou, ktorú si nechal patentovať v roku 1865 ako proces na boj s „chorobami vína“ a ktorá sa potom začala aplikovať aj na pivo a mlieko. Pomenovaná bola na jeho počesť pasterizácia.

Louis Pasteur sa narodil vo francúzskom meste Dole do chudobnej rodiny garbiara. Po štúdiách v Paríži začal v roku 1849 vyučovať chémiu na Štrasburskej univerzite, kde sa v rovnakom roku oženil s dcérou rektora Máriou Laurentovou. Mali spolu päť detí, ale tri z nich zomreli v útlom veku na týfus. To prispelo k tomu, že sa Pasteur začal viac venovať štúdiu infekčných chorôb. V roku 1887 založil ústav zameraný na bakteriológiu, ktorý nesie jeho meno, a stal sa jeho prvým riaditeľom.
Slávny vedec zomrel 28. septembra 1895 vo veku 72 rokov. Ním založený ústav funguje dodnes a pobočky má vo viac ako troch desiatkach krajín na všetkých obývaných kontinentoch s výnimkou Austrálie.

Svetu dal niekoľko nositeľov Nobelových cien a priamo či nepriamo svojim výskumom zachránil milióny ľudí. V hlasovaní o najväčšieho Francúza všetkých čias, usporiadanom v roku 2005, sa Louis Pasteur umiestnil na druhej priečke po niekdajšom prezidentovi Charlesovi de Gaulleovi.