Slovenským vedcom sa podaril svetový objav: Odhalili enzým zodpovedný za vyššie úmrtia na covid

Výskum ochorenia COVID-19 pokračuje aj po skončení pandémie a prináša nové poznatky, užitočné nielen v prípade budúcich pandémií, ale aj pri iných neinfekčných ochoreniach. Slovenská štúdia realizovaná na 148 pacientoch odhalila, že pokles plazmatickej aktivity enzýmu sa spája s negatívnou prognózou ochorenia COVID-19, a to aj v prípade prechodného zlepšenia stavu pacienta.

07.09.2023 14:02
debata (32)

Na druhej strane nárast v jej aktivite môže predpovedať zlepšenie zdravotného stavu pacienta. Aktivita enzýmu poskytuje túto cennú informáciu aj bez ohľadu na vek, pohlavie či hmotnosť pacienta.

Súvislosť medzi ťažkou formou ochorenia COVID-19 a aktivitou enzýmu butyrylcholínes­terázy v ľudskej krvi odhalil výskumný tím z Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave pod vedením farmakologičky Anny Paul Hrabovskej v spolupráci s odborníkmi z Fakultnej nemocnice Trnava. Ich štúdia vyšla v týchto dňoch v prestížnom toxikologickom časopise Chemico-Biological Interactions.

Lengvarský Čítajte viac Trval tri a pol roka. Termín zrušenia mimoriadnej situácie pre pandémiu je známy

Obavy z koronavírusu plynuli hlavne z neistej prognózy v prípade nákazy. Neexistoval zaručený ukazovateľ, ktorý by vedel predpovedať ťažký priebeh ochorenia či dokonca úmrtie a upozorniť lekárov na pacientov, ktorí budú potrebovať nadmernú opateru. Výskumníci po celom svete sa preto usilovali popísať rizikové faktory ťažkého priebehu ochorenia COVID-19. Jedným z nich sa ukázala byť plazmatická aktivita butyrylcholínes­terázy. „Ide o enzým, ktorého fyziologická úloha nie je doposiaľ popísaná a dokonca sú zdraví jedinci, ktorým aktivita tohto enzýmu úplne chýba. Pandémia COVID-19 odhalila, že práve títo jedinci sa vyznačujú zvýšenou citlivosťou na nákazu SARS-CoV-2 a v komunite ľudí bez aktivity tohto enzýmu sa zaznamenal vysoký výskyt úmrtí,“ vysvetľuje vedúca výskumu Anna Paul Hrabovská z Farmaceutickej fakulty UK.

Pamätník obetí covidu vznikne pri Nemocnici Ružinov
Video

Enzým, na ktorý sa zameral slovenský tím, však pravdepodobne dokáže povedať oveľa viac. Aktivita butyrylcholínes­terázy je aktuálne atraktívnym cieľom vedeckého bádania, pretože nemusí byť prognostickým ukazovateľom iba ochorenia COVID-19. V štúdii nedávno publikovanej v časopise eBioMedicine vydavateľstva Lancet bola aktivita butyrylcholínes­terázy označená aj ako možný biomarker syndrómu náhleho úmrtia novorodencov a dojčiat. Rovnako je známe zníženie aktivity tohto enzýmu aj u seniorov a pri rôznych fatálnych chorobách. „Predpokladám, že aktivita butyrylcholínes­terázy odzrkadľuje celkový klinický stav organizmu a jeho vývoj, nezávisle od prítomnej patológie,“ uvádza vedkyňa Anna Paul Hrabovská. Plánuje preto uskutočniť štúdiu s pacientmi postihnutými aj inými závažnými patológiami. Spolu so svojim výskumným tímom pracuje na projektoch, ktorých výsledky pomôžu lepšie identifikovať pacientov vyžadujúcich intenzívnejšiu zdravotnú starostlivosť, čo zvýši ich nádej na rýchle zlepšenie zdravotného stavu.

32 debata chyba
Viac na túto tému: #Covid-19