Európa nie je pripravená na dôsledky klimatických zmien

EÚ musí konať okamžite, inak klimatické zmeny spôsobia Európe katastrofálne škody. Vyplýva to z prvej vedeckej správy o klimatických rizikách, ktorú v pondelok zverejnila Európska environmentálna agentúra (EEA) so sídlom v Kodani.

11.03.2024 22:10
otepľovanie, klíma Foto: ,
debata (11)

Odkazom rozsiahlej 40-stranovej správy je, že Únia nie je pripravená na dôsledky klimatických zmien, aj keď sa svetu podarí udržať nárast globálnej teploty na 1,5 stupňa Celzia, ako je stanovené v Parížskej klimatickej dohode.

Týždenník Politico po preskúmaní vedeckých zistení EEA upozornil, že každá ďalšia desatina stupňa oteplenia prinesie ďalšie pobrežné záplavy a dlhodobé suchá a horúčavy. EÚ musí urýchliť prípravy na ochranu životov a živobytia.

somálsko, záplavy, El Niňo Čítajte viac Klimatický jav El Niňo prinesie od marca do mája nadpriemerné teploty, upozorňujú meteorológovia

„Ak sa teraz neprijmú rozhodujúce opatrenia, väčšina identifikovaných klimatických rizík by mohla do konca tohto storočia dosiahnuť kritickú alebo katastrofickú úroveň,“ uvádza sa v správe, ktorá spresňuje, že státisíce ľudí by sa stali obeťami horúčav a ekonomické straty spôsobené pobrežnými záplavami by mohli presiahnuť bilión eur ročne.

Riaditeľka EEA Leena Ylä-Mononenová v správe vyjadrila nádej, že po eurovoľbách budúci Európsky parlament a eurokomisia budú brať varovania vážne.

EEA po zhodnotení klimatických rizík odporúča päť vecí, ktoré musí EÚ urobiť: pripraviť sa na zmeny klímy; zastaviť degradáciu prírodných ekosystémoch Európy a zaistiť ich obnovu; zmeniť a prispôsobiť poľnohospodárstvo vyšším teplotám a nepravidelnejším modelom zrážok, aby sa zaistilo pestovanie odolnejšíchh plodín a potravinová bezpečnosť Európy; myslieť na ochranu pred stúpajúcimi hladinami morí a zamerať sa na to, že najviac postihnuté oblasti budú v južnej Európe.

oteplovanie Čítajte aj Copernicus: Posledných 12 mesiacov bolo otepľovanie nad hranicou 1,5 stupňa

Podľa EEA príprava na zmeny klímy si vyžaduje rozsiahle investície v priebehu desaťročí, prevyšujúce európske volebné cykly, pričom konať treba už teraz. Ylä-Mononenová upozornila, že budú to rozhodnutia na úrovni EÚ prijímané po júnových eurovoľbách, ktoré určia, akým rizikám budú Európania čeliť v druhej polovici 21. storočia.

Výskumníci z EEA zhodnotili 36 klimatických rizík v piatich tematických oblastiach: ekosystémy, potraviny, zdravie, infraštruktúra a ekonomika a nakoniec financie. Zistili, že 21 z nich už teraz potrebuje väčšiu pozornosť zo strany tvorcov politiky a osem z kategorizovali ako mimoriadne naliehavé.

„Každé z týchto rizík samo osebe má potenciál spôsobiť významné zhoršovanie životného prostredia, spôsobiť ekonomické škody, sociálne núdzové situácie a politické turbulencie,“ píše sa v správe EEA, podľa ktorej kombinované účinky týchto rizík budú mať ešte hroznejšie následky.

ľadový medveď Čítajte viac Ľadové medvede hladujú, hrozí im smrť. Môže za to otepľovanie
11 debata chyba
Viac na túto tému: #globálne otepľovanie #klimatická zmena #EEA