Za nelegálne sťahovanie budú Francúzi odpojení od internetu

24.10.2009 13:30
Internet
Ilustračné foto Autor:

Január sa stane pre Francúzov pamätným. Napriek množstvu protestov tamojší Ústavný súd nakoniec schválil zákon, podľa ktorého budú užívatelia, ktorí sa dopustili nelegálneho sťahovania multimediálnych dát, postupne odpájaní od internetu.

Zákon bol pred niekoľkými mesiacmi označený za protiústavný a v pôvodnom znení do platnosti nevstúpil. Jeho prepracovaná podoba bola vo štvrtok na Ústavnom súde nakoniec schválená a do platnosti by mala vstúpiť už v januári budúceho roka.

Podľa zákona bude okrem iného zriadená aj špeciálna inštitúcia s názvom High Authority for Copyright Protection and Dissemination of Works on the Internet, ktorá sa bude zaoberať konkrétnymi prípadmi sťahovania súborov porušujúcich autorské práva. O odpájaní samotných užívateľov však rozhodovať nebude, čím sa líši od pôvodne schváleného zákona. Kompetencie preberie súd, ktorý bude o konkrétnych prípadoch a možných náhradách škôd rozhodovať individuálne v skrátenom konaní. Užívateľ bude podľa pravidla trikrát a dosť následne potrestaný odpojením od internetu v rozpätí dvoch až dvanástich mesiacov.

Podľa odhadov francúzskeho ministra kultúry, Frédérica Mitterranda, bude denne odpojených približne tisíc užívateľov. Okrem odpojenia ich môže súd potrestať aj pokutou až do výšky 300 tisíc eur alebo odňatím slobody.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku