Pozor na slovíčko 'face'. Používať ho bude môcť len Facebook

25.11.2010 10:00
facebook, internet
Ilustračné foto

Na slovíko "face" sa bude vzťahovať ochranná známka. V kontexte online telekomunikačných služieb ho bude môcť používať len sociálna sieť Facebook.

Viaceré zahraničné spravodajské servery informovali o udelení ochrannej známky pre sociálnu sieť Facebook, ktorá má chrániť pred neautorizovaným používaním slovíčka „Face,“ v telekomuniká­ciách, menovite v online chatoch a pridružených službách obdobného charakteru.

Americký patentový úrad prevádzkovateľovi udelil povolenie používať ochrannú známku na slovo „Face“, o ktorú zažiadal počas tohtoročného leta. Facebooku tak začala plynúť trojmesačná lehota, počas ktorej musí uhradiť patentovému úradu poplatok za registráciu, predtým, než sa stane vlastníkom licencovaného slo­va.

Z používania tohto začarovaného slovíčka iste pribudnú vrásky na čele mnohým spoločnostiam, ktoré sa v online svete pohybujú, a to aj napriek tomu, že Facebooku v žiadnej forme nekonkurujú. Pred súdom sa tak môžu ocitnúť mnohé spoločnosti, ktorých obchodné meno v akejkoľvek podobe používa slovko „face.“

Facebook tak zvolil agresívny spôsob ako si ustrážiť, aby sa jeho meno nezosmiešňovalo a neparazitovalo sa na ňom. V auguste sa sociálna sieť súdila so spoločnosťou Teachbook. Argumentom v tomto spore bolo možné mylné asociovanie slova „book“ so sociálnou sieťou Facebook. Obavy z pravdepodobného súdneho sporu prinútili aj niekoľkých prevádzkovateľov internetových stránok zmeniť zaužívané názvy. Príkladom je stránka PlaceBook, ktorá sa po obdržaní varovného e-mailu premenovala na TripTrace.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk