Spoločnosť Google zverejnila štatistiky žiadostí o prístup k dátam užívateľov od vládnych orgánov a súdov po celom svete. Podľa štatistík len za posledné štyri roky vzrástol počet žiadostí až o 120 percent. Oficiálnym dôvodom je vyšší počet užívateľov, no v skutočnosti vlády len efektívnejšie využívajú svoje právomoci, ktoré im prístup k dátam užívateľov umožňujú.
Len v minulom roku Google zaznamenal 53 356 žiadostí, z ktorých drvivá väčšina pochádzala zo Spojených štátov. Tieto čísla ale neodrážajú skutočné hodnoty, nakoľko nepočítajú s oveľa početnejšími prístupmi bezpečnostnej agentúry NSA k dátam užívateľov.
Úrady žiadajú prístup k dátam aj bez opodstatnenia
Nie všetky žiadosti, ktoré Google prijal od vládnych orgánov a polície aj schválil. Aj napriek tomu ale počet žiadostí, ktorým Google aspoň čiastočne vyhovel, presahuje 60 percent. Zaujímavé je, že zatiaľ čo počet žiadostí medziročne vzrástol, percento schválených žiadostí klesá. Znamená to, že úrady sa pokúšajú získať prístup k údajom aj v neopodstatnených prípadoch, čo je podľa Googlu alarmujúce. Spoločnosť vo svojom vyhlásení volá po reforme, ktorá by priniesla zásadné zmeny v praktikách bezpečnostných agentúr a úradov a urobila ich viac transparentnými.
Na Slovensku Google vyhovel len piatim žiadostiam o prístup k údajom
Situácia u žiadostí o prístup k údajom užívateľov nie je na Slovensku nijak dramatická. Google však zahrnul Slovensko do štatistík len v júli minulého roka, preto nie je možné porovnať, či počet žiadostí medziročne vzrástol. V druhom polroku 2013 Google na Slovensku zaznamenal 34 žiadostí o údaje používateľov, vyhovel len piatim z nich. V susednom Česku je situácia diametrálne odlišná. Počet žiadostí v krajine medziročne rastie a rastie takisto počet žiadostí, ktorým Google vyhovel. V druhom polroku 2013 Google vyhovel 39 percentám z celkovo 74 žiadostí.