Je Fitbit na predaj? Google si naň robí zálusk

30.10.2019 17:00
Fibit, Versa, Ace
Športové náramky Fitbit. Zľava Fibit Versa Light Edition, Inspire (HR), Ace 2 Autor:

Firma najprv sama skupovala konkurenciu, onedlho ju možno pohltí Google. Fitbit má čoraz väčšie problémy odolávať konkurencii.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Fitbit začína za konkurenciou strácať dych. Časy sa zmenili a firma už nie je lídrom na trhu s nositeľnými výrobkami, športovými náramkami a hodinkami. V súčasnosti sa skôr snaží dobiehať alebo aspoň držať krok za firmami ako Apple alebo čínskymi náprotivkami.

Spotrebitelia sa medzičasom tiež stali náročnejšími a za svoje peniaze už očakávajú oveľa viac než len hodinky s pokročilými funkciami. Vyšším nárokom ich naučil napríklad Apple, ktorý sa netají tým, že osloviť chce aj tých, ktorí nemajú v pláne utratiť za hodinky 400 či 500 eur. Ako kompromisné riešenie im ponúka o dve generácie staršie hodinky Watch 3 za 200 dolárov. To už je cena, ktorá výrazne zasahuje do cenovej politiky Fitbit. Dôsledkom toho je, že firma sa nedobrovoľne vydala aj cestou odľahčených modelov Lite.

Má Google o Fitbit záujem?

Iným dôvodom zhoršených dlhodobých vyhliadok Fitbit je čínska konkurencia. To, čo Fibit predáva za dvesto eur, dokáže Xiaomi vyrobiť a predať za štvrtinu. Športové náramky Xiaomi pritom nie sú o nič horšie než tie Fibit, snáď len s výnimkou softvérovej podpory a prídavných (no často aj spoplatnených) funkcií. Nie je preto prekvapením, že akonáhle začala kolovať informácia o tom, že o Fitbit má záujem Google (Alphabet), skokovo vzrástli jej akcie o 27 percent. Hovorca Google odmietol dohady komentovať, vyjadrenia neprišli ani zo strany Fitbit.

Špekulácie o odpredaji Fitbit ale dávajú zmysel. Firma už dlhšiu dobu vzdoruje meniacemu sa trhu a pomôcť s expanziou by jej mohla práve veľká firma ako Google. Google má navyše v portfóliou nevyužitý operačný systém Wear OS, ktorý by mohol poháňať budúcu generáciu hodiniek Fitbit. Americký moloch by mohol zas profitovať z veľmi dobre zavedenej značky so silným porfóliom a lojálnymi zákazníkmi, ktorými Fitbit disponuje.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

0 debata debata
Viac na túto tému: #inteligentné hodinky #Google #Fitbit #Alphabet