Rusko sa odpojí od celosvetového internetu. Testuje vlastný intranet RuNet

05.11.2019 15:30
internet, dsl, kábel, sieť, tcp ip, operátor,...
Ilustračné foto Autor:

Rusko vyskúša, aké je to "odstrihnúť" sa od okolitého sveta. Krajina spustila testovaciu prevádzku intranetu RuNet.

Od 1. novembra začala Ruská federácia aktívne testovať vlastnú alternatívu internetu s názvom RuNet. RuNet je v podstate nástrojom na odrezanie krajiny od západného sveta. V prípade potreby bude Rusko schopné obmedziť prevádzku internetových služieb a presmerovať všetku prevádzku na ruské servery. Inak povedané, niektoré zahraničné stránky alebo služby nemusia fungovať vôbec alebo len v obmedzenom režime, prípadne budú užívatelia presmerovaní na stránky ruských alternatív.

Veľký „ruský“ múr

„Odstrihnutím“ sa od celosvetového internetu chce Rusko demonštrovať svoju schopnosť brániť sa kybernetickým útokom a reagovať na prípadné vonkajšie ohrozenia. Prvý krátky test Rusko uskutočnilo 1. apríla. Vychádzalo pritom z nariadení Národného programu digitálnej ekonomiky – zákona, ktorý začal platiť 1. novembra. Zákon od prevádzkovateľov internetu vyžaduje, aby v prípade výnimočnej udalosti, akou je napríklad kybernetická vojna, dokázali v obmedzenej miere zabezpečiť chod internetových služieb. V prípade ohrozenia krajiny a jej odpojenia od internetu tak budú služby fungovať v režime akéhosi intranetu. Podobná reštriktívna podoba internetu je využívaná napríklad v Číne, v takmer úplne obmedzenej miere aj v Severnej Kórei.

Rusko bude v prípade núdze schopné obmedziť tok dát, ktoré budú smerovať len na ruské siete a nedostanú sa tak von, a naopak. Jednou z požiadaviek, ktoré v Rusku definuje nový zákon, je aj vytvorenie nového systému internetových adries (DNS). V súčasnosti správu hlavných serverov pre DNS zabezpečuje 12 organizácií, z ktorých ani jedna nemá sídlo v Rusku. Celoštátny test má tiež zahŕňať schopnosť presmerovať dáta na vládou kontrolované uzly. Takéto dáta budú filtrované s cieľom, aby v rámci Ruska našli svojho adresáta a neboli smerované k cieľu mimo „intranetu“.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #RuNet #intranet #internet #cenzúra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku