Vynálezca webu predstavil plán, ako si vziať späť internet

Počítačový vedec, vynálezca internetu Tim Berners-Lee vydal ambicióznu knihu pravidiel pre online svet - návrh práv a povinností na internete, informovala v pondelok agentúra AP.

25.11.2019 10:01
USA internet vynálezca Tim Berners-Lee Foto: ,
Na archívnej snímke z 24. októbra 2018 počítačový vedec, vynálezca internetu Tim Berners-Lee reční na konferencii v Európskom parlamente v Bruseli.
debata (13)

Jej cieľom je pôsobiť proti šíreniu nedemokratických neduhov, akými sú dezinformácie, masové sledovanie používateľov a cenzúra.

Charta, ktorú Berners-Lee v pondelok zverejnil pod názvom „webová dohoda“ je výsledkom roku práce jeho nadácie World Wide Web Foundation. Tá si kladie za cieľ zaviazať vlády a spoločnosti k prísľubu, že poznatky a informácie budú i naďalej voľne dostupné online – čo je digitálna politika odzrkadľujúca nosnú víziu dnes už 30-ročného internetu.

Dohoda je však právne nezáväzná. Partnermi tejto iniciatívy sú spoločnosti Google a Facebook, ktorých biznis modely zberu dát a algoritmy zameriavajúce sa na senzácie sú často kritizované ako prvky zhoršujúce kvalitu internetového prostredia.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #internet #hoax #Tim Berners-Lee #dezinformačné weby