Sci-fi ako z filmu. V Číne budú pri kúpe SIM karty skenovať tváre ľudí

03.12.2019 13:00
facial recognition, rozpoznávanie tvárí, AI,...
Ilustračné foto Autor:

Namiesto občianskeho preukazu sken tváre. Od decembra v Číne platí nový zákon, ktorý má zabrániť podvodom so SIM kartami.

Ak by ste sa rozhodli zakúpiť si v Číne SIM kartu, nebudete to mať až tak jednoduché. V krajine vstúpilo do platnosti nové nariadenie, podľa ktorého musia všetci zákazníci registrujúci novú SIM kartu odovzdať aj svoju biometriu. Operátorom už nebude stačiť len miestna obdoba občianskeho preukazu. Od zákazníkov budú zo zákona požadovať aj sken tváre.

Zákon, ktorý v septembri schválilo čínske Ministerstvo priemyslu a informačných technológií začal platiť prvého decembra. Jeho cieľom je údajne „chrániť legitímne práva a záujmy väčšiny v kyberpriestore“ eliminovaním podvodov so SIM kartami a anonymnými používateľmi mobilných služieb. Tak ako aj vo väčšine iných krajín je používanie SIM karty podmienené registráciou jej majiteľa. V Číne vraj dochádzalo k veľkému množstvu podvodov, vďaka ktorým prekvital čierny trh so SIM kartami. Nový zákon má tomu zabrániť.

Čína sa v posledných rokoch stala lídrom v oblasti biometrie. Obyvatelia môžu svojou tvárou zaplatiť za tovar, služby, rezervácie v hoteloch. Systémy na rozpoznanie tváre sú súčasťou väčšiny letísk, a cestujúcemu tak namiesto cestového lístka stačí naskenovať svoju tvár. Čína sa pritom otázkou súkromia príliš nezaoberá. Súkromie muselo ustúpiť verejnému poriadku, ktorý v Číne stráži takmer 200 miliónov kamier.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#sken tváre #SIM karta #Čína #biometria
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku