Hackeri z Ruska a Severnej Kórey útočia na výrobcov vakcín proti koronavírusu

14.11.2020 14:08
hacker, útok, internet, bezpečnosť, hackeri,...
Ilustračné foto Autor:

Podľa Microsoftu na výrobcov vakcíny proti koronavírusu útočia štátmi podporované hackerskú skupiny z Ruska a Severnej Kórey.

Ruská hackerská skupina Fancy Bear a severokórejské skupiny Zinc a Cerium mali byť podľa Microsoftu zapojené do útokov na farmaceutické a ďalšie firmy, ktoré sa podieľajú na vývoji vakcín proti koronavírusu. Firma uviedla, že odhalila viacero pokusov o preniknutie do počítačových systémov siedmych farmaceutických firiem v Kanade, Francúzsku, Indii, Južnej Kórei a v Spojených štátoch.

Zatiaľ čo ruskí hackeri sa snažili do počítačov dostať hrubou silou využívajúc milióny rôznych hesiel, hackeri zo Severnej Kórey zasielali obetiam podvodné e-maily. Správy mali byť odosielané pod hlavičkou Svetovej zdravotníckej organizácie s podvodnými odkazmi, ktoré mali za cieľ vylákať od obetí ich heslá. Informoval o tom server BBC. Snaha hackerov však nebola márna. Ako uviedol Microsoft, väčšina z útokov síce nevyšla, no niektoré z pokusov preniknúť do počítačov boli úspešné.

Rusko v minulosti odmietlo zapájanie sa do cielených útokov na farmaceutické firmy. Severná Kórea sa k útokom nevyjadrila. Ako viedlo BBC, výskum oxfordskej vakcíny proti koronavírusu bol premetom útokov skupiny hackerov aj v júli tohto rokov. Zodpovedné za ne mala byť ruská rozviedka. Podobné útoky pred niekoľkými mesiacmi zachytili aj Spojené štáty, ktoré zas podozrievali Čínu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vakcína #pandémia #koronavírus #hackeri
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku