Apple spustil dlhoočakávanú službu. Používatelia privolajú pomoc cez satelit

Majitelia nových iPhonov už môžu privolať pomoc aj na miestach bez mobilného signálu. Nová služba sa so záchrankou spojí cez satelit.

20.11.2022 06:00
iPhone 14 Pro, iPhone, Apple Foto:
iPhone 14 Pro a Pro Max
debata

Keď Apple pred niekoľkými mesiacmi predstavil nové iPhony 14, viac než nové funkcie a upravený výrez v displeji zaujala iná vymoženosť. Smartfóny ako prvé na trhu umožnia privolať pomoc aj na miestach bez mobilného signálu. V núdzových prípadoch dokážu komunikovať cez satelit. Službu Apple sprístupnil vo vybraných krajinách až v týchto dňoch. O pomoc môžu cez satelit požiadať používatelia v Spojených štátoch a v Kanade, ktorým spoločnosť funkciu na diaľku automaticky aktivovala.

Privolať pomoc (tzv. Emergency SOS) je tak možné prakticky odkiaľkoľvek. Navyše okrem žiadosti o pomoc telefón umožňuje odoslať aj informácie o presnej polohe. Používateľovi, ktorý sa tak rozhodne urobiť, sa najprv na displeji zobrazí dotazník, ktorého cieľom je vyhodnotiť závažnosť situácie. Následne ho bude systém navigovať ako mobil umiestniť a nasmerovať tak, aby bolo možné správu cez satelit odoslať. Služba je dostupná pre modely iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro a 14 Pro Max. Cez satelity nie je možné telefonovať, len odosielať núdzové správy.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Apple #satelitné pripojenie #iPhone 14 #Emergency SOS