Svojho času mal aspoň jeden výrobok s logom Toshiba snáď každý. Televízory, CD prehrávače, VHS rekordéry, pevné a SSD disky, monitory, reproduktory a množstvo ďalšej elektroniky boli súčasťou portfólia jednej z najúspešnejších japonských firiem. Akcie Toshiby však boli po 74 rokoch stiahnuté z tokijskej burzy. Rozhodli o tom investori z Japan Industrial Partners (JIC), ktorí kúpili bezmála 80 percent akcií firmy. Namiesto verejne obchodovateľnej spoločnosti sa tak Toshiba stala súkromnou firmou, ktorej hodnota dosahuje takmer 20 miliárd dolárov.
Pád Toshiby začal už v roku 2015, keď bol odhalený obrovský účtovný škandál, ktorý viedol k vysokým odpisom a ďalším stratám. Škandál firmu priviedol do straty takmer 285 miliónov eur po tom, čo v predchádzajúcich siedmich rokoch navyšovala prevádzkový zisk až o 1,2 miliardy dolárov. Po odhalení nezrovnalostí v účtovníctve sa oslabila dôvera akcionárov a zákazníkov a Toshiba sa z toho nedokázala naplno spamätať. V roku 2020 prišla posledná rana v podobe odhalenia ďalších účtovných nezrovnalostí. Po vyšetrovaniach v roku 2021 vyšlo najavo, že Toshiba uzavrela tajnú dohodu s japonským ministerstvom obchodu o obmedzení záujmov zahraničných investorov. Ministerstvo totiž Toshibu považovalo za strategické aktívum. Dôsledkom vyšetrovania bola nedôvera investorov nielen voči Toshibe, ale aj ďalším japonským verejne obchodovateľným firmám.
V roku 2017 Toshiba získala finančnú injekciu od zahraničných investorov vo výške 5,4 miliardy dolárov, vďaka čomu sa jej podarilo vyhnúť nútenému stiahnutiu z burzy. Na druhej strane však veľkí investori získali väčší vplyv na rozhodovanie o smerovaní firmy, čo ochromilo jej schopnosť pružne reagovať na vývoj na trhu s batériami, čipmi a jadrovými a obrannými zariadeniami. V júni 2022 mala Toshiba na stole osem návrhov na akvizíciu. Rozhodnutie padlo začiatkom tohto roka, kedy skupina JIC prevzala väčšinu firmy v rámci obchodu za 14 miliárd dolárov. Aký bude osud Toshiby v rukách súkromných vlastníkov nie je jasné. Noví majitelia sa však vyjadrili, že sa chcú zamerať na poskytovanie digitálnych služieb s vysokou maržou.