Meta bola jedným z posledných veľkých poskytovateľov sociálnych sietí, ktorý pristúpil k šifrovaniu správ. Na Instagrame aj Facebooku začala Meta nedávno šifrovať správy aj napriek kritike mnohých vlád a policajných úradov, ktoré sa dožadovali “zadných vrátok” k užívateľským dátam. Inou kapitolou je však ochrana mladistvých, pre ktorých je najmä Instagram hlavnou komunikačnou platformou. Nakoľko sú už správy medzi používateľmi šifrované, nemá k nim okrem odosielateľa a prijímateľ nikto iný prístup. Problémom to môže byť napríklad vtedy, ak sa z prijímateľa správ stane obeť sexuálneho obťažovania a Meta o tom kvôli šifrovaniu nebude vedieť a nebude tak môcť zakročiť. Aj preto sa rozhodla sprístupniť nástroj, ktorý má zabrániť deťom a mladistvým v prijímaní explicitných fotiek a videí. Rovnako ich má aj odradiť od odosielania takýchto súborov.
Nástroj, ktorý Meta zatiaľ nesprístupnila, no plánuje tak urobiť v najbližšej dobe, budú môcť používať aj dospelí. Jeho primárnym účelom je však chrániť ženy a tínedžerov starších než 13 rokov. Používanie Instagramu a Facebooku deťmi mladšími než 13 rokov je totiž v rozpore s podmienkami používania. V skutočnosti je ale bežnou praxou, ak deti obe sociálne siete používajú, aj keď tento vek ešte nedovŕšili. Meta spolu s informáciou o novom nástroji oznámila, že bude automaticky blokovať doručovanie správ deťom od neznámych osôb na Instagrame a Messengeri.
Len nedávno vyšli na verejnosť informácie o žalobe na spoločnosť Meta, ktorá nemala dostatočne chrániť deti a mladistvých pred sexuálnym obťažovaním. Podľa žalobcov je na Instagrame a Facebooku denne sexuálne obťažovaných zhruba 100-tisíc mladistvých. Meta pravdepodobne aj v súvislosti s týmito obvineniami prikročila k vývoju nástroja, o ktorom sme informovali vyššie.