YouTube vraj nedokáže filtrovať všetky videá s terorizmom

Internetová platforma pre zdieľanie videí YouTube je natoľko zahltená, že nie je možné filtrovať všetky nahrávky spojené s terorizmom. Pred poslancami liberálnej frakcie Európskeho parlamentu ALDE to v stredu podľa agentúry AP povedala hovorkyňa prevádzkovateľa serveru, spoločnosti Google, Verity Hardingová.

29.01.2015 14:10
video, youtube, google, movie, videoserver, videá Foto:
Ilustračné foto.
debata (4)

Podľa Hardingovej užívatelia na YouTube nahrajú každú minútu asi 300 hodín videomateriálu, a je tak podľa nej ťažké vopred zachytiť všetky nahrávky s teroristickým pozadím. Predbežne kontrolovať videá pred ich nahraním by bolo vraj rovnaké „ako kontrolovať telefónne hovory pred tým, než sa uskutočnia“.

Protiteroristický koordinátor Európskej únie Gilles de Kerchove v stredu vyzval členské krajiny, aby internetovým firmám pomohli filtrovať príspevky na internete s násilným, rasistickým alebo inak extrémistickým obsahom. „Každý členský štát by mal mať jednotku ľudí trénovaných v tejto činnosti,“ uviedol.

Bežní používatelia YouTube môžu nahlásiť videá, o ktorých sa domnievajú, že sú v rozpore so zákonom či s užívateľskými podmienkami serveru. Podľa Kerchova však stránka sťahuje len zhruba tretinu takto nahlásených videí. Naproti tomu nedávnu požiadavku britských kriminalistov stiahnuť materiály v rozpore s vnútornými predpismi spoločnosti splnil vraj Google na 93 percent.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #EÚ #YouTube #nahrávky #video