Sony sa odviazalo. Predstavilo mobil s neštandardným 4K displejom

27.02.2019 10:20
Sony, Xperia 1, MWC 2019
Nová vlajková loď Sony - Xperia 1. Autor: ,

Na novom veľkom displeji sa budú údajne hrať lepšie hry ako aj pozerať videá na Netflixe. Xperia 1 má dokonca aj 4K OLED displej.

Na túto vlajkovú loď si záujemcovia ešte budú musieť chvíľu počkať. Sony v predstihu predstavilo svoj najlepší mobil, ktorý má ako prvý v segmente chytrých smartfónov OLED displej so 4K rozlíšením. Firma konečne ukázala, že sa vie odviazať a namiesto nudných mobilov, ktoré z radu prémiových zariadení nijako nevyčnievajú, vie vyrobiť aj zariadenie, od ktorého sa možno budú inšpirovať aj ostatní. Nie ani tak kvôli neštandardnému pomeru strán displeja 21:9 ako skôr kvôli multimediálnemu zážitku. Sony ukázalo, že vo svete filmov a multimédií vo všeobecnosti je naozaj doma a z tejto trhovej dominancie môže ťažiť.

Xperia 1 má netradičný pomer strán displeja.
Xperia 1 má netradičný pomer strán displeja. Autor: tš, Sony

Natiahnutý displej nie je len pre efekt

Mimochodom, aj natiahnutý displej má podľa Sony význam. Pri používaní Androidu ho napríklad využijete ak si chcete plochu rozdeliť na dve a používať dve aplikácie súčasne. V multimediálnom režime sa zas má viac hodiť na pozeranie filmov v kino-formáte na Netflixe, či pri hraní hier (zatiaľ budú dostupné len tri). Tomu nahráva aj uhlopriečka 6,5 palca.

Špecialitou novej Xperie 1 má byť prepracované...
Špecialitou novej Xperie 1 má byť prepracované natáčanie videí a ich editácia. Autor: tš, Sony

Nie vo všetkom chce mať Sony navrch a namiesto oslnivých parametrov hardvéru sa viac sústredilo na zážitok. Aj preto môže operačná pamäť 6 GB v porovnaní s pamäťou v nových mobiloch od Samsungu vyzerať všelijak, len nie prémiovo. To isté platí aj o 64 respektíve 128 GB vnútornej pamäti (s možnosťou použitia microSD do 512 GB). Výkonu má napriek tomu Xperia 1 stále dosť aj na natáčanie 4K videí (30 fps). S videami sa môže užívateľ doslova vyblázniť a pri ich natáčaní mu prídu vhod najrôznejšie efekty, ktoré môže poznať z filmov.

Bez množstva Megapixelov

Sony sa tiež snaží vzbudiť dojem, že nie všetko je o Megapixeloch a optickom priblížení. Na zadnej strane sa nachádzajú tri foťáky, z ktorých všetky vrátane hlavného majú 12 Megapixelov. Hlavný snímač ma okrem toho aj dobrú svetelnosť (f/1.6) a optickú stabiliáciu. Druhý telefoto snímač má dvojnásobné optické priblíženie a tretí ponúka ultraširoký režim zachytenia snímok. Vpredu sa nachádza ešte jeden selfie foťák s ôsmimi Megapixelmi.

Xperia 1 bude v predaji o niekoľko týždňov. Cenovku Sony zatiaľ neprezradilo.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

0 debata debata
Viac na túto tému: #Sony #MWC 2019 #Xperia 1