Vedec predstavil mysliaceho robota

, , 14.10.2011 13:00
robot, ASIMIO
Väčšina súčasných robotov, ako ASIMO na snímke, je preprogramovaných na isté činnosti. Nová generácia robotov by však mala byť schopná učiť sa a samostatne riešiť zadania.

Roboty schopné učiť sa zo skúseností a riešiť nové problémy rovnako ako ľudia - to zatiaľ bolo možné len v sci-fi. Japonský vedec Osamu Hasegawa však pracuje na tom, aby túto fikciu zmenil na skutočnosť s pomocou strojov, ktoré sa dokážu samy učiť, vykonávať úlohy, na ktoré neboli naprogramované, alebo využívať predmety, ktoré nikdy predtým nevideli.

Hasegawa, profesor Tokijského technologického inštitútu, ako prvý na svete vyvinul systém, ktorý umožňuje robotom preskúmať okolie, hľadať na internete a vďaka tomu „vymyslieť“, ako najlepšie vyriešiť nejaký problém.

„Väčšina existujúcich robotov je dobrá pri spracovávaní a vykonávaní úloh, na ktoré sú naprogramované, ale vedia len málo o skutočnom svete, v ktorom žijú ľudia,“ povedal Hasegawa. „Náš projekt je pokusom postaviť most medzi robotmi a skutočným svetom,“ dodal.

Algoritmus nazvaný Self-Organizing Incremental Neural Network (SOINN) umožňuje robotom používať znalosti – teda to, čo už vedia – na vyvodenie postupu, ako dokončiť úlohy, ktoré im boli zadané. SOINN posudzuje prostredie, aby zhromaždil dáta, ktoré potrebuje na usporiadanie informácií, ktoré dostal, do súvislej zostavy inštrukcií. Informácie, ktoré získal, si uchováva pre budúce úlohy a dokáže ich hľadať na internete, kde si môže zistiť, ako to či ono vyzerá, alebo čo ktoré slovo znamená.

Hasegawov tím sa snaží vytvoriť stroj, ktorý v budúcnosti dokáže prísť na to, ako s pomocou online rešerše vyriešiť zadanú úlohu. „Dúfame, že v budúcnosti bude schopný sa napríklad spýtať počítača v Anglicku, ako má uvariť šálku čaju a v Japonsku potom tento úkon vykonať,“ dodal Hasegawa. Rovnako ako ľudia dokáže aj tento systém odfiltrovať „šumy“ v podobe neužitočných informácií, ktoré by iné roboty mohli zmiasť. Tento proces je rovnaký, ako keď si ľudia dokážu rozprávať vo vlaku a ignorovať rozhovory spolucestujúcich, alebo rozpoznať predmet v inom nasvietení a z rôznych uhlov pohľadu.

„Ľudský mozog to robí automaticky a natoľko hladko, že si ani neuvedomujeme, že to vôbec robí,“ povedal Hasegawa. V budúcnosti by podľa neho mohol SOINN napríklad kontrolovať dopravnú signalizáciu a zmierňovať zápchy analyzovaním údajov z monitorovacích miest v kombinácii s hlásením o nehodách. Ďalšiu oblasť použitia vidí Hasegawa v systéme detekujúcom zemetrasenie.

Neoceniteľným pomocníkom by však robot schopný sám sa učiť mohol byť aj v bežných domácnostiach. „Mohli by sme ho požiadať, aby priniesol na stôl sójovú omáčku. On by sa najskôr pripojil k internetu, aby zistil, čo to je a ako to vyzerá a potom by ju dokázal v kuchyni identifikovať,“ dodal Hasegawa.

V novej technológii vidí Hasegawa aj isté úskalia, ktoré už svojho času v apokalyptickej vízii predpovedal napríklad režisér Stanley Kubrick vo filme 2001: Vesmírna Odysea. „Kuchynský nôž je užitočná vec. Ale môže z neho byť aj zbraň,“ podotkol Hasegawa.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku