Pozor na modré svetlo pred spaním, radia vedci

Obrazovka pred spaním rozhodne nie je vhodná na to, aby sme upadli do Morfeovho náručia. "Svetlo je hlavným synchronizátorom cirkadiánneho rytmu," uvádza neurobiológ Claude Gronfier, ktorý sa zaoberá chronobiológiou vo francúzskom Štátnom ústave zdravotníctva a lekárskeho výskumu INSERM.

22.12.2014 10:30
obrazovka, televízor, televízia, rodina,... Foto:
Ak sme vystavení svetlu obohatenému o modrú, spôsobuje to meškanie "hodín", teda oneskorené zaspávanie a nedostatok spánku.
debata (3)

Cirkadiánny rytmus je jedným z biorytmov, keď kolíše aktivita a bdelosť, najčastejšie s dennou periódou. Zvlášť modré svetlo elektroluminis­cenčných diód (LED), ktoré vydávajú obrazovky počítačov, televízorov, smartfónov a tabletov, aktivuje stokrát viac receptory sietnice citlivé na svetlo (gangliové bunky) ako biele svetlo lampy. Najviac modrého svetla má slnečný svit. Píše o tom francúzsky denník Le Figaro.

Náš organizmus je podriadený biorytmu, od ktorého sú závislé takmer všetky biologické funkcie, teda aj spánok. Tieto „hodiny“ umiestnené v časti mozgu nazývanej hypotalamus sa opäť nastavujú každý deň, najmä svetlom zachyteným očami. Odovzdávajú informácie celému komplexu štruktúr a orgánov tak, aby bola počas dňa zaistená bdelosť a počas noci spánok.

„Ak sme vystavení svetlu obohatenému o modrú, spôsobuje to meškanie "hodín“, teda oneskorené zaspávanie a nedostatok spánku. Znepokojujú nás najmä tí, ktorí pracujú na zmeny, a tí, ktorí sa neskoro večer vystavujú modrému svetlu, najmä z obrazoviek, najmä deti a dospievajúca mládež," vysvetľuje Claude Gronfier. V týchto prípadoch sú „hodiny“ narušené. Existujú mladí ľudia, ktorí vykazujú niektoré príznaky ľudí pracujúcich na nočné zmeny: majú narušený spánok, sú unavení, prepadajú depresiám, je narušená ich pamäť a poznávacie schopnosti.

Novembrový prieskum, na ktorom sa zúčastnilo 776 detí v priemernom veku 12,4 roka v parížskom regióne ukázal, že 10,6 percenta v noci vstávalo, aby sa zahralo na počítači alebo diskutovalo na sociálnych sieťach. Štvrtina sledovaných spala veľmi krátko, menej ako sedem hodín, uvádza šéf Centra pre spánok a bdelosť v Paríži Damien Léger.

„Dospievajúca mládež je vystavená oveľa dlhšie modrému svetlu, ako by mala byť. Hovoríme o sociálnom jet lagu (pásmová choroba prejavujúca sa únavou a poruchami spánku plynúcimi z narušenia biorytmov po rýchlom leteckom prekonaní niekoľkých časových pásiem). To má dva dôsledky: deti a mladí ľudia chodia spať oveľa neskôr a je u nich blokovaný melatonín, hormón uľahčujúci zaspávanie,“ uvádza profesor a člen Lekárskej akadémie Yvan Touitou.

Zoznam negatívnych vplyvov nedostatku spánku je dlhý: kardiovaskulárne problémy, oslabenie imunitného systému, znížená koncentrácia, spomalený metabolizmus a zhoršenie výsledkov detí v škole. „Rovnako, ako sa hovorí o životnej hygiene, treba premýšľať aj o hygiene svetla,“ hovorí Claude Gonfier. Treba sa riadiť zdravým rozumom. Vedci odporúčajú obmedzovať používanie obrazoviek pred spaním a sledovať, či dieťa nemá problémy s ranným vstávaním.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #smartfóny #tablety #spánok #LED #obrazovka