Mnohí inteligentnými spotrebičmi stále pohŕdajú. Niet divu. Zväčša sú drahé, ich ovládanie je komplikované a bezpečnosť diskutabilná, obzvlášť ak sú pripojené na internet. Na Slovensku sa pokúša prelomiť ľady Slovak Telekom, ktorý v januári začal ponúkať inteligentné spotrebiče ako službu. Za mesačný poplatok si môže záujemca prenajať žiarovky, požiarny hlásič, kameru či detektor pohybu, ktorý ovláda cez aplikáciu v mobile. Spotrebiče samotné pritom stoja niekoľko desiatok až stoviek eur, čo je podľa Telekomu jedna z najväčších prekážok, ktorá bráni ich masovému rozšíreniu.
Diaľkovo ovládané žiarovky z Ikey sú najmä lacné
Ikea sa rozhodla využiť dieru na trhu a uviedla na trh inteligentné žiarovky Trådfri, ktoré nie sú ani drahé, ani náročné na obsluhu. Ovládať ich možno cez diaľkový ovládač alebo mobilnú aplikáciu.
Podľa servera The Verge je najzaujímavejšou súčasťou zostavy fyzický diaľkový ovládač v tvare puku, ktorého otáčaním je možné meniť osvetlenie a rozsvietenú pracovňu premeniť na oddychový kútik s prítmím. Ovládací puk funguje aj nezávisle na celom systéme, čo znamená, že žiarovka nemusí byť ani pripojená na internet.
V Európe už od apríla
Všetky žiarovky sa alternatívne pripájajú k základňovej stanici, ktorá je zas pripojená na internet. Cena za základnú zostavu, ktorej súčasťou je stanica, diaľkový ovládač a dve žiarovky je 79 eur. Samostatná žiarovka s jednoduchým ovládačom stojí 19 eur. V Európe začne Ikea LED žiarovky predávať na prelome marca a apríla v rôznych variantoch. Líšia sa päticou ale aj teplotou farieb. Životnosť žiaroviek je odhadovaná na 25-tisíc hodín.