Protikliešťové ponožky a postroje? Na Slovensku realita

Praktickú novinku odprezentoval na Agrokomplexe Parazitologický ústav SAV - prototyp funkčného vlákna Prolen Tickfree spoločnosti Chemosvit Fibrochem s modifikáciou na báze prírodných látok s repelentným účinkom proti kliešťom.

22.08.2018 09:21
ponozky1 Foto:
Potenciálne postroje a oblečenie z protikliešťového vlákna pre ochranu domácich aj hospodárskych zvierat pred kliešťami.
debata (2)

„Návštevníkom Agrokomplexu sme ukázali vzorky vlákna, funkčné textílie, ako aj ich prvý komerčný výrobok, ponožky s protikliešťovou funkciou,“ informoval vedúci projektu, docent Branislav Peťko z Parazitologického ústavu SAV.

Projekt aplikovaného výskumu má interdisciplinárny charakter a spája nové prístupy v parazitológii s chemickými technológiami pre ochranu ľudí a domácich zvierat pred kliešťami a nebezpečnými chorobami, ktoré na nich prenášajú. Využíva inovatívnu technológiu výroby modifikovaného polypropylénového vlákna s trvalou protikliešťovou úpravou s pevne ukotvenými prírodnými látkami vo vlákne z autorskej dielne Jaroslava Lučivjanského, ktoré sa pomaly uvoľňujú na povrch.

Prototyp ponožiek s protikliešťovou úpravou v... Foto: Foto: Róbert Grznár
ponozky Prototyp ponožiek s protikliešťovou úpravou v svetlom páse pred patentom.

Partneri projektu, Samuel Smoter a Miriam Feretová, študenti z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove, predstavili vlastný víťazný projekt z Festivalu vedy a techniky Asociácie pre mládež, vedu a techniku Amavet. „Jeho predmetom je testovanie vybraných rastlinných extraktov s deklarovaným repelentným účinkom na dvoch významných stredoeurópskych kliešťoch, s potenciálnym využitím ako aditív do nových protikliešťových vlákien alebo repelentov,“ konštatoval docent Peťko.

Predstavili aj ukážku budúcich odevných doplnkov pre ľudí a postrojov pre domáce zvieratá s protikliešťovou ochranou, ktoré sú priebežne testované partnermi projektu na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach, Prírodovedeckej fakulte pod vedením etológa Igora Majlátha a na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach tímom Branislava Peťka.

Valce s prototypmi protikliešťového vlákna s... Foto: Foto: Róbert Grznár
ponozky2 Valce s prototypmi protikliešťového vlákna s rôznymi repelentnými látkami (čierna a žltá) a prototypy ponožiek určených na testovanie trvanlivosti účinku po záťaži potom pri nosení a praním.

Predbežné výsledky projektu boli ocenené diplomom Najlepší poster na medzinárodnej konferencii o kliešťoch 9th Tick and Tick-borne Pathogens 2017 v Austrálii, prezentované autorkou prezentácie Viktóriou Majláthovou a dvoma striebornými medailami na medzinárodných stredoškolských súťažiach partnerov z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove, Intel ISEF 2017 v Kalifornii, USA a CASTIC 2017 v Hangzhou v Číne, na ktoré ich vyslala asociácia AMAVET. Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná udelila autorom projektu cenu Zlatý kosák.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #repelent #ponožky #kliešte #parazity