Vedcom sa podaril prelomový objav, vytlačili 3D srdce z tkaniva a ciev

Za "prelomový objav v oblasti medicíny", ktorý môže výrazne prispieť k pokroku v oblasti transplantácie orgánov, označili v pondelok izraelskí vedci vyhotovenie prvej 3D kópie ľudského srdca z tkaniva a ciev. Píše o tom agentúra AFP.

15.04.2019 16:29
srdce, 3D tlačiareň, izrael, vedci Foto: ,
Srdce veľkosti králičieho predstavuje prvý prípad, keď sa podarilo navrhnúť a vytlačiť kompletné srdce obsahujúce bunky, cievy, komory aj predsiene.
debata (5)

Podľa vyhlásenia vedúceho projektu – Tala Dvira z Telavivskej univerzity (TAU) – predstavuje srdce veľkosti králičieho „prvý prípad, keď sa podarilo navrhnúť a vytlačiť kompletné srdce obsahujúce bunky, cievy, komory aj predsiene“.

Ako Dvir v tejto súvislosti ďalej uviedol, „ľudia už v minulosti dokázali vytlačiť štruktúru srdca, avšak bez buniek a ciev“.

Predtým, ako bude možné podobne vytlačené 3D srdcia transplantovať, musia vedci zdolať ešte množstvo prekážok. V prvom rade bude nutné naučiť vytlačené srdcia „chovať sa“ ako skutočné orgány a až potom ich bude možné transplantovať zvieratám, dodal izraelský vedec.

„Možno o takých desať rokov sa budú už tlačiarne na orgány nachádzať v najlepších nemocniciach na svete a podobné procedúry sa tam budú uskutočňovať bežne,“ vyhlásil Dvir, pričom však dodal, že nemocnice pravdepodobne začnú s transplantáciami menej komplikovaných orgánov.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #vedci #srdce #3D tlačiareň #medicína #transplantácia #orgány